Kimdir Nedir

Vejetaryen Nedir?

Vejetaryen Nedir? 10 adımda Vejetaryenlık ve Vejetaryan Mutfağı hakkında bilinmesi gereken herşey...Vejetaryen, Pesketaryen, Vegan

Vejetaryen Nedir ?

10 adımda Vejetaryenlık ve Vejetaryan Mutfağı hakkında bilinmesi gerekenler.

1-Bitkisel gıdalar ile beslenen ve et yemeyen vejetaryenler, bu tarz beslenmenin etik bir yaklaşım olduğuna inanıyorlar ve hemen hepsi hayvansal gıdalara karşı net bir duruş sergiliyor.

2-Latince  “vegatus”  kelimesinden türeyen vejetaryen, aslında canlı, sağlıklı ve hayat dolu anlamına geliyor ve 1842’li yıllarda vejetaryen kelimesi tam anlamı ile kullanılmaya başlıyor.

3-“Vejetaryen” denilince çoğu insanın aklına “et yemeyen” gibi kişi gelebilir, ancak birçok vejetaryen çeşidi bulunuyor. Örneğin, balık yiyebilen vejetaryenler (pesketeryan), kırmızı et yemeyen vejetaryenler (semi-vejetaryen), yumurta ve süt tüketen vejetaryenler (lakto-ovo vejetaryen), yumurta yemeyen ama süt tüketen vejetaryenler (lakto-vejetaryenler), sadece sebze ve meyve yiyen vejetaryenler (vegan) olmak üzere birçok bölüme ayrılıyorlar.

4-16. yüzyılda Budizm, Musevi ve Hıristiyan dinlerine inanan kimi insanlar, et yememeyi dinsel bir tavır olarak görmüşler. Ancak 1960’lı yıllara gelindiğinde kimileri tarafından “et yememek” dinsel bir akımdan çok bir özgürlük akımı olarak algılanmaya başlamış. Günümüzde ise vejetaryen olmayı seçenlerin çoğu herhangi bir akımdan ziyade sağlık için et ürünlerinden uzak durduğunu belirtiyor.

5-Avrupa’da ilk vejetaryen restoran, 1898 yılında Zürih’te açılıyor. 1930’dan beri hala aynı yemek menüsüne sahip olan restoranın vazgeçilmezleri arasında, “Farmers Plate” bulunuyor. Tabakta havuçlu salata, yeşil salata, tere, domates, haşlanmış patates, peynir ve tereyağı olduğu söyleniyor.

6-Yapılan araştırmalara göre Avrupa’nın en yüksek vejetaryenlik oranına sahip ülkesi, İngiltere. Nüfusun yüzde 6’sı yani, 3,6 milyon kişinin vejetaryen olduğu ülkede, yüzde 10’luk bir kesim ise asla kırmızı et tüketmiyor. İngiltere’yi sırasıyla Hollanda ve Hırvatistan takip ediyor.

7-İngiltere’de Southampton Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, vejetaryenlerin çoğunluğunun kadın olduğu gözlenmiş ve aynı zamanda vejetaryenlerin çoğunlukla daha yüksek mesleki sosyal sınıf, daha iyi akademik veya mesleki nitelikleri olma olasılığı ortaya çıkmış.

8-Vejetaryen mutfağında, “az yağ kullanılması ve sebzelerin, meyvelerin az pişirilmesi” gibi temel özellikler bulunuyor. Zira diri kalan sebze ve meyvelerde besin değeri kaybolmuyor.

9-Vejetaryen beslenme, süt ürünleri ve yumurta tüketildiği sürece besin öğeleri açısından bir yetersizlik göstermez. Hatta lifler, vitamin ve mineraller açısından dengeli bir beslenme modelidir. Ancak vejetaryenler kimi zaman dışarıdan demir desteğine ihtiyaç duyarlar.

10-Yapılan bir araştırmaya göre yetkililer, günde üç porsiyon meyve ve sebze tüketen kişilerde felç riskinin yüzde 20 oranında azaldığını belirtmektedir.

Vejetaryen

Ne Aramıştınız?
Vejeteryan nedir, Et yemeyen kişilere ne denir, Pesketeryan nedir, semi-vejetaryen nedir, lakto-ovo vejetaryen nedir, lakto-vejetaryenler nedir, vegan nedir, ilk vejetaryen restoran nerede açıldı, Vejeteryan çeşitleri nelerdir, Vejetaryen beslenme nedir, vejetaryen, vejeteryen, vegan, pesketeryan, et yemeyen kişi, pesketaryen nedir, pesketaryen ne demek, Vejeteryen, Vejetaryan, Vejeteryen nedir, Vejetaryan nedir, Vejeteryen ne demek, Vejetaryan ne demek

Yazının Etiketleri: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Görüntülenme : 2.902

Yorum Yap

En Çok Görüntülenenler