Kimdir Nedir

Triatlon Nedir ?

Bir dayanıklılık yarışı olan Triatlon 3 farklı branştan oluşur...

Triatlon Nedir ?

Triatlon, üç spor dalını tek bir yarışta birleştiren bir dayanıklılık yarışıdır. Yüzme, bisiklet ve koşma dallarında yarışılan triatlon, yüzme yarışının başından koşunun sonuna kadar olan süreyi kapsar ve yarışçılar, geçiş bölgelerinde, ara vermeden bir spor dalından diğerine geçerler. Düzgün geçişler yarışma zamanını düşürdüğü için, triatloncular iki geçiş aşamasına sanki dördüncü bir spor dalıymış gibi yaklaşırlar. Uluslararası triatloncular için standart mesafe, Olimpik triatlondur; ama yarış düzeni kısa sürat yarışlarından uzun mesafe Ironman yarışlarına uzanan bir yelpazede çeşitlilik gösterir. 1978’den beri her yıl yapılan Ironman Hawaii yarışları, triatlon takvimindeki en saygın yarışlardır.

Triatlon

Yazının Etiketleri: , , , , , , ,
Görüntülenme : 2.879

2 Yanıt “Triatlon Nedir ?”

 • Ayşe Şahin:

  Triatlon farklı yaş gruplarınca yapılabilen, sporcuyu zorlayan, fazla çaba gerektiren kişisel bir spordur.
  Olimpik tarzda rekor denemelerinin yapılmadığı hava ve zemin koşullarına göre derecelerinin değişebildiği bir spor olması insanların bu spora ilgisini arttırıyor.

  Triatlon Sporu, kuvvet, dayanıklılık ve dayanıklılık becerilerinin çok iyi olmasını gerektirdiğinden ve çevresel koşullardan ( rüzgar, yağmur, dalga v.b ) kolayca etkilenebildiğinden dolayı elde edilen derecelerde rekor kırma gibi bir süre kavramı bulunmamaktadır. Ancak en iyi derece diye adlandırabileceğimiz ve bir önceki sene aynı yerde ve aynı parkurda yapılan yarışma ve yarışmaların tekrarında alınan derecelerin kıyaslanması sonucu tutulan zaman toplamı vardır.

  Triatlon sporu bir felsefik spordur. Azimle çalışan gereklerini yerine getiren herkes bir diğerini geçer mutlak birincilik ikincilik üçüncülük çok uzun süreli yoktur. Ama sağlam istikrarlı triatlet vardır. Hemen hemen mevcut tüm yarışmalara başarıyla katılan ve bitiren bir önceki derecesinden 1 saniye ve dakika önce bitiren minimum 10 yıl maksimum 20-25 yıl Triatlon sporuna gönül veren kişi gerçek triatlet gerçek şampiyondur.

 • Binnur ışıl:

  çok uzun olmuş daha kısa ve öz yazılabilirdi

Yorum Yap

En Çok Görüntülenenler