Kimdir Nedir

Thomas Alva Edison Kimdir?

20. Yüzyılda ampulü bulan, Amerikalı mucit ve iş adamı Edison (1847-1931) Thomas Alva Edison, araştırmaları ve çalışmaları sonucunda kendi başına bir telgraf aleti yaptı...
Thomas Alva Edison Kimdir?

20. Yüzyılda ampulü bulan, Amerikalı mucit ve iş adamı Thomas Alva Edison (1847-1931)

Thomas Alva Edison 1847 yılında Amerika’nın Ohio eyaletinde doğdu. Thomas Alva Edison, ilköğrenimine Michigan’daki Port Huron’da başladı, ancak daha birkaç ay geçmişti ki algısı ağır işlediği için okuldan uzaklaştırıldı. Ardından üç yıl boyunca özel bir öğretmenden ders aldı. Thomas Alva Edison meraklı kişilikte bir çocuktu. Daha 10 yaşında fizik ve kimya kitapları arasına gömülmüş, evlerinin bodrumunda küçük bir kimya laboratuvarı oluşturmuştu.

Thomas Alva Edison, araştırmaları ve çalışmaları sonucunda kendi başına bir telgraf aleti yaptı ve Mors alfabesini öğrendi. Aynı dönemde ağır bir hastalık geçirdi ve sonrasında kulakları ağır işitmeye başladı. 12 yaşında hem trende gazete satıyor hem de trenin yük vagonunda çalışmalarını sürdürüyordu.

21 yaşına geldiğinde kendine bir atölye kurdu ve elektrikli bir oy kayıt makinesi geliştirdi. Edison bu aygıtın patentini aldı fakat bu makineyi satın alan olmadı.

Edison 1876 yılında Graham Bell’in geliştirdiği telefon üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırdı. Bu aygıta karbondan bir iletici ekledi, böylece telefonu daha iyi hale getirmiş oldu. 1877 yılında da sesi kaydedip tekrarlayabilen gramafonu geliştirdi. Edison’un bu buluşu büyük ses getirdi ve ünü yurtdışına yayıldı.

1878 yılında, William Wallace’in yaptığı 500 mum gücündeki ark lambasına göre, maliyeti daha düşük fakat daha güvenli bir yöntemle çalışan yeni bir elektrik lambasını geliştirme işine girişti.

Edison, 1879 yılının Ekim ayında karbon Flamanlı elektrik ampulünü halka tanıttı. Ampul özel yüksek voltajlı elektrik üreteçlerinden elde ettiği akımla çalışıyordu. 1882 yılında New York sokakları ilk defa bu lambalarla aydınlığa kavuştu.

Thomas Alva Edison 1887 yılında New Jersey – West Orange’ta önceki laboratuarlarından kat kat büyük olan Edison Laboratuarını açtı.

1871 ve 1886 yılında olmak üzere iki evlilik yapan Edison’un bu evliliklerinden üçer çocuğu oldu. Edison 1931 yılında hayatını kaybetti.

Thomas Alva Edison Kimdir?

Thomas Alva Edison Kimdir?

Ne Aramıştınız?
Thomas Alva Edison kimdir, Thomas Alva Edison neyi bulmuştur, Ampulü kim buldu, Thomas Alva Edison ne zaman doğdu, Thomas Alva Edison ne zaman öldü, Thomas Alva Edison neyi geliştirdi, Thomas Alva Edison, Thomas Alva Edison ne icat etti, Edison kimdir, Thomas Edison, Edison, Thomas Edison kimdir, Ampulü kim icat etti, Edison neyi buldu, Edison neyi icat etti, Edison nerelidir

Yazının Etiketleri: , , , , , , , , , , , , , , ,
Görüntülenme : 5.622

Yorum Yap

En Çok Görüntülenenler