Kimdir Nedir

Roger Bacon Kimdir?

Bilimde eski geleneklere son veren, geniş bilgisi nedeniyle Doktor Mirabilis “Muhteşem Doktor” olarak anılan ünlü İngiliz Din ve Bilim adamı Roger Bacon...
Roger Bacon kimdir

Deneysel Metoda önem vererek, bilimde eski geleneklere son veren, geniş bilgisi nedeniyle çağdaşları tarafından Doktor Mirabilis “Muhteşem Doktor” olarak anılan ünlü İngiliz Din ve Bilim adamı Roger Bacon (1220-1292)

“Işığın, Allah tarafından insanların görebilmelerini sağlamak için yaratıldığına inanan Roger Bacon, bu alanda kendi gözlemlerini yapmış, yaşadığı çağda kolay kolay düşünülmeyecek birçok teknik gelişmeyi yüzlerce yıl öncesinden haber vermiştir. Buharlı gemiler, trenler, otomobiller, uçaklar, vinçler ve asma köprüler Bacon’ın daha 13. Yüzyılda tasarladığı gelişmelerden yalnızca birkaçıdır.

Rager Bacon 1220 yılında Oxford’da doğdu. Fransiskan bir keşiş olan ve eğitimini Oxford ve Paris’te sürdüren Bacon özellikle matematik ve fizik bilimlerine yöneldi.

Roger Bacon daha çok optikle ilgilenmiş mercekler ve aynalar üzerinde araştırmalar yapmıştır. Işığın niteliği ve gökkuşağı üzerindeki incelemeleri özellikle ilginçtir; deneylerini özenli bir biçimde tasarlamış ama çoğunu hiç gerçekleştirmemiş ve sadece anlatmakla yetinmiştir.

Bacon;

Tasarladığı simya deneyleri için bir laboratuar kurmuştur. Barut yapımını açık biçimde anlatmış, kapalı bir kapta ateşlenen baruttan büyük bir kuvvet elde edilebileceğini, dahası bu gücün silah olarak savaşlarda kullanılabileceğini öngörmüştür. Motorlu gemiler ve arabalar, uçan makineler tasarlamıştır; bu yönüyle Leonardo da Vinci’ye benzemektedir.

Merceklerin büyütme özelliklerini ve kullanım yerlerini açıklamıştır.

Gece gökyüzünde ışık olmamasının nedenini araştıran ve bu konu üzerinde incelemeler yapan ilk kişidir. Bu araştırmaları daha sonrasında Olber paradoksu olarak anılmıştır ve henüz 20. Yy’da keşfedilen evrenin genişlemesi konusunun bir açıklamasıdır.

Yıldızlardan gelen ışığın Dünya’ya aynı anda ulaşmadığını ilk olarak Roger Bacon fark etmiştir.

Dünya’nın düz değil yuvarlak olduğunu ve Avrupa’dan batıya doğru gidildiğinde Hindistan’a ulaşılabileceğini öne sürmüştür. (Bacon bu fikri Kristof Kolomb’dan 200 yıl önce savunmuştur.)

Bacon, matematiği, optik ve geometriyi de içine alan tüm bilimlerin temeli olarak görmüş ve bu bilim üzerine yoğunlaşmıştır. Felsefenin görevinin ise insanı Allah’ın bilgisine götürmek ve O’nun hizmetine koşmak olduğunu ifade etmiştir.

Roger Bacon 1292 yılında vefat etmiştir.

Roger Bacon kimdir

Roger Bacon kimdir

Ne Aramıştınız?
Roger Bacon, Roger Bacon kimdir, Bacon, Roger Bacon ne zaman doğdu, Roger Bacon ne zaman öldü, Roger Bacon hangi dönemde yaşadı

Yazının Etiketleri: , , , , , ,
Görüntülenme : 3.362

Yorum Yap

En Çok Görüntülenenler