Kimdir Nedir

Panik Atak Nedir?

Panik Atak, nedeni tam olarak bilinmeyen, büyük bir kaygı ve korku atağıdır. Panik atak sırasında kişiler tam olarak anlamadıkları yoğun bir sıkıntı hissederler...

Panik Atak Nedir ?

Özel bir anksiyete türüdür. Ortada belirgin bir sebep yokken, kalp atışı hızlanır, nefes darlığı ya da baş dönmesi buna eşlik eder.

Panik Atak, nedeni tam olarak bilinmeyen, büyük bir kaygı ve korku atağıdır. Panik atak sırasında kişiler tam olarak anlamadıkları yoğun bir sıkıntı hissederler. Bu sıkıntıya bazı fiziksel belirtilerde eşlik eder. İnsanlar genelde panik atak geçirdiklerinde bir başkasına bu durumu anlattıklarında; O gün ne olmuştu? Neye sıkılmıştın? sorularına muhatap olurlar fakat bu soruya verecek yanıtları yoktur.

Tamamen rahat olduğunuz hatta uyuduğunuz bir anda bile panik atak ortaya çıkabilir. Yaşanan travmalardan, sıkıntılardan çok çok sonra hiç beklemediğiniz, hiç hazırlıklı olmadığınız bir dönemde ortaya çıkabilir.

Panik atak sırasında kişi genellikle sonunun geldiği, ölmek üzere olduğu, kalp krizi geçirdiği, aklını kaybedeceği, çıldıracağı gibi yoğun bir korku yaşar.

Panik atak ile panik bozukluk birbiriyle karşılaştırılır. Panik bozukluk panik ataklarla giden bir ruhsal hastalıktır. Ama panik atak panik bozukluk dışında bazı başka ruhsal bozukluklarda organik bir takım problemlerde, alkol madde zehirlenmelerinde görülebilir ya da herhangi bir fobisi olan kişide o fobik uyaranla karşılaştığı sürece ortaya çıkabilir. Panik atak geçirmeniz panik bozukluğunuz olduğu anlamına gelmez. Panik bozukluklardaki panik ataklar diğerlerinden farklı özellik gösterirler, umulmadık bir sırada meydana gelirler. Ortada üzülecek, heyecanlanacak, sıkılacak bir durum yoktur ve birden çok yoğun bir korku ve sıkıntıyla olduğunuz yerden fırlarsınız ya da uykunuzdan uyanırsınız.

Bu sıradan bir korkuyla karıştırılmayacak kadar sıra dışı bir durumdur. Panik atak geçiren kişi bu durumu bir daha kalay kolay unutamaz. Panik atak geçiren ve bu durumunu anlatan hastalar derin nefes alırlar, nabızlarını ya da kalplerini tutarlar. Yani o andaki korkuyu kaygıyı tekrar tekrar yaşarlar. Panik atak ölümle burun buruna geldiğiniz andır diyebiliriz.

Panik Atak

Ne Aramıştınız?
Panik atak nedir, Panik atak belirtileri nelerdir, panik atak, panik atak ne demek, panik atak belirtileri, Panik atak, panik atak nedir, panik atak ne demek, panik atak rahatsızlığı, panik atak hastalığı, panik bozukluk, panik bozukluk nedir, panik bozukluk hastalığı, panik atak belirtileri, panik atak etkileri, panik atak nedenleri, panik atak nasıl anlaşılır, panik atak nasıl geçer, panik atak panik bozukluk fark

Yazının Etiketleri: , , , , , , , , , , , , , ,
Görüntülenme : 608

Yorum Yap

En Çok Görüntülenenler