Kimdir Nedir

Obezite Nedir?

Obezite Nedir? Boylarına göre normal kilolarının yüzde 20’si veya daha fazlası kadar ağırlığa...
Obezite Nedir?

Boylarına göre normal kilolarının yüzde 20’si veya daha fazlası kadar ağırlığa (vücut ağırlığı beden kitle indeksi (BK) gibi standart ağırlık ölçüleriyle değerlendirilir) sahip olan bireyler teknik anlamda basitçe fazla kilolu olmaktan ziyade obezdir.

Alternatif olarak bel çevresi ölçümü de şişman olmanın bir bireyde kalp sorunları, diyabet, lipit bozuklukları veya hipertansiyon gibi hastalıkların riskinin artmasına yol açıp açmadığı konusunda bir gösterge olabilir. Erkeklerde bel çevresinin 94 cm’nin üzerinde olması riskin arttığına, 102 cm’nin üzerinde olması ise ciddi boyutta olduğuna işaret eder. Kadınlarda ise bel çevresinin 80 cm’nin üzerinde olması ise ciddi olduğuna işaret eder.

Obezite çocuklar ve genç bireyler arasında giderek yaygınlaşmaktadır ve şu anda bile tip 2 diyabet gibi önceleri çok daha geç yaşlarda görülen ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

Belirtiler

Fazla kilo.

Cüsseli görünüm.

Deri altı dokularda bol miktarda yağ bulunması.

Herhangi bir fizik egzersiz esnasında nefes nefese kalma.

Obezite Nedir?

Obezite Nedir?

Ne Aramıştınız?
Obezite Nedir, Obezite belirtileri nelerdir, vücut ağırlığı beden kitle indeksi, Obezite, Obezite belirtileri, Obezite ne demek, Hastalıklar, Obezite hastalığı, Obez, Obezlik, Obez nedir, Obez ne demek, Obezlik nedir, Şişmanlık hastalığı

Yazının Etiketleri: , , , , , , , , , , , , ,
Görüntülenme : 786

Yorum Yap

En Çok Görüntülenenler