Kimdir Nedir

Münci Kalayoğlu Kimdir?

Dünya çapında bir duayen olarak gösterilen ve çalışmaları tıp literatürüne giren, cerrahi ve organ nakli uzmanı saygın bilim adamı Prof. Dr. Münci Kalayoğlu...
Münci Kalayoğlu Kimdir?

45 bin ameliyat 1500’ü aşkın karaciğer nakli gerçekleştiren ve bu ameliyatlardakş başarı oranı nedeniyle dünyada bir numara olarak gösterilen cerrahi ve organ nakli uzmanı: Prof. Dr. Münci Kalayoğlu (1940)

“Organ nakli konusunda dünya çapında bir duayen olarak gösterilen ve çalışmaları tıp literatürüne giren saygın bilim adamı Prof. Dr. Münci Kalayoğlu, ABD’de geçirdiği 30 yıldan sonra 2006 yılında Türkiye’ye kesin dönüş yaptı. Münci Kalayoğlu, halen Memorial Hastanesi Genel Cerrahi, Organ Nakli ve Transplantasyon Bölüm Başkanı olarak görevini sürdürüyor.”

Münci Kalayoğlu 1940 yılında Ankara’da doğdu. 1963 yılında Ankara Tıp Fakültesi’nden mezun olan Münci Kalayoğlu, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı’nda görev yaptı. 1967 yılında ABD’ye gitti. 1967-1968 yılları arasında New York’da Mount Sinai Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı’nda, 1968-1971 yılları arasında Pittsburg Çocuk Hastanesi Çocuk Cerrahisi’nde görev yaptı. 1971 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne geri döndü. Burada 1972 yılında doçent, 1977 yılında profesör unvanını aldı.

Kalayoğlu, 1981 yılında yeniden ABD’ye döndü. 1983 yılında Wisconsin Üniversitesi’nde Karaciğer Transplantasyonu Programı’nı başlattı. Ayrıca aynı üniversiteden 1986 yılında doçent, 1988 yılında profesör unvanlarını aldı.

Dünyada ilk defa karaciğer naklini yapan Dr. Thomas Starzl’ın öğrencisi olan Prof. Kalayoğlu, o yıllarda tıp dünyası için son derece zor sayılan bir karaciğer naklini gerçekleştirerek, Amerikan dergisi Life’a kapak oldu.

Kalayoğlu, ABD’deki Wisconsin Üniversitesi’nde Organ Nakli ve Transplantasyon Bölüm Başkanı olarak görev yaptı. Bu zamana kadar 1500 karaciğer nakli gerçekleştiren Kalayoğlu, dünya çapında tanınan bir isim haline geldi. 2006 yılında Türkiye’ye kesin dönüş yaptı.

Prof. Dr. Kalayoğlu, dünya tıp tarihinde ilk kez gerçekleştirdiği bir operasyonda; karaciğer komasına giren 17 yaşındaki bir hastanın, karaciğer bulununcaya kadar domuz karaciğeriyle 4 gün yaşamasına vesile oldu. Her gün ayrı bir domuzun karaciğeriyle, hastanın kanını temiz tutan Kalayoğlu, daha sonra hastasına başarılı bir karaciğer nakli gerçekleştirdi.

Ünlü cerrahın bir özelliği de, 30 yıldır her hastasının fotoğrafını çekerek dosyalamasıdır. Kalayoğlu hastasının fotoğrafına bakıp, onun ciğerini, damarının bağlantısını dahi tanıdığını, hatırladığını söylemektedir.

Bugün Prof. Dr. Kalayoğlu’nun 22 kitabı mevcuttur. Aynı zamanda uluslar arası tıp dergilerinde yayınlanmış 185 eserin sahibidir.

Karaciğer nakline getirdiği yeniliklerle tıp dünyasında çığır açan Kalayoğlu’nun aldığı ödüllerden bazıları şunlardır;

  • 1989 yılında Wisconsin eyaleti başarı ödülü
  • Sedat Simavi sağlık bilimleri ödülü
  • Japon cerrahi derneği başarı ödülü
  • 1991 yılında Nokta Dergisi, başarılı kişi ve kurumlar arasından okur oylarıyla belirlenen Doruktakiler ödülü
  • 1993 TÜBİTAK bilim ödülü
  • 20. Yy Dr. Behçet Uz ödülü
  • 1994 yılında ODTÜ Onursal Felsefe Doktorası ödülü
  • Münci Kalayoğlu Kimdir?

    Münci Kalayoğlu Kimdir?

Ne Aramıştınız?
 Kalayoğlu, Kalayoğlu kimdir, Kalayoğlu hayatı, Kalayoğlu biyografisi, Kalayoğlu aldığı ödüller, Münci Kalayoğlu, Münci Kalayoğlu kimdir, Münci Kalayoğlu hayatı, Münci Kalayoğlu biyografisi, Münci Kalayoğlu aldığı ödüller, Münci Kalayoğlu ameliyatları, Kalayoğlu ameliyatları

Yazının Etiketleri: , , , , , , , , , , ,
Görüntülenme : 1.661

Yorum Yap

En Çok Görüntülenenler