Kimdir Nedir

Mimar Sinan Kimdir?

Etkisi yüzyıllar boyu sürmüş, her dönemde saygınlığını korumuş, dünyanın en büyük yapı sanatçılarından Mimar Sinan (1489-1588)
Mimar Sinan Kimdir?

Etkisi yüzyıllar boyu sürmüş, her dönemde saygınlığını korumuş, dünyanın en büyük yapı sanatçılarından Mimar Sinan (1489-1588)

Yaşadığı dönemde ser “mimaran-ı cihan” ve “mühendisan-ı devran” yani dünyadaki mimarların ve zaman içindeki mühendislerin başı olarak anılan Mimar Sinan yapılarında getirdiği yeniliklerle Osmanlı – Türk mimarlığını zirveye ulaştırmış, ardında birbirinden estetik ve sağlam 350’den fazla yapıt bırakmıştır.

Mimar Sinan’ın doğum tarihi net olarak bilinmemektedir. Ailesine ve hayatına dair mevcut bilgiler de yine çelişkilidir. Kaynaklara göre, Mimar Sinan 1489 yılında Kayseri’nin Ağırnas köyünde doğdu. Yavuz Sultan Selim döneminde, 1512’de Anadolu’dan devşirme olarak İstanbul’a getirildi. Orduya asker yetiştiren Acemi Oğlanlar Ocağı’na verildi, 1514’te Çaldıran Savaşı’na, 1517’de Mısır seferlerine katıldı. Kanuni Sultan Süleyman döneminde yeniçeri oldu. 1521’de Belgrad, 1522’de Rodos seferlerine katıldı, subaylığa yükseldi. 1926’da katıldığı Mohaç Meydan Muharebesi’nden sonra orduda baş teknisyen (zemberekçibaşı) oldu.

Mimar Sinan, Osmanlı İmparatorluğu’nun en güçlü ve ihtişamlı çağında yaşamıştır. 1. Süleyman (Kanuni), 2. Selim ve 3. Murat olmak üzere üç padişah döneminde mimarbaşılık yapmış, imparatorluğun gücünü simgeleyen başyapıtların mimarı olmuştur.

Mimar Sinan’ın yapıları mimarlık bakımından olduğu kadar mühendislik bakımından da önem taşır. Yapılarının çoğu 400 yıl sonra bile ayaktadır, dahası hala kullanılmaktadır.

Mimar Sinan, 1588 yılında İstanbul’da vefat etmiş, Süleymaniye Camii’nin yanında kendi yaptığı türbeye gömülmüştür.

Mimar Sinan’ın devrini aşan ve her biri hayranlık uyandıran önemli eserleri şunlardır:

  • Hüsreviye Camisi (İlk eseri Halep)
  • Haseki Camisi (İstanbul’daki ilk eseri)
  • Şehzade Camisi (Çıraklık eseri İstanbul)
  • Süleymaniye Camisi ( Kalfalık eseri İstanbul)
  • Selimiye Camisi (Ustalık eseri Edirne)
  • Mihrimah Sultan Camisi ( İstanbul)
  • Sokullu Mehmet Paşa Camisi ( İstanbul)
  • Şehzade Mehmet Türbesi ( İstanbul)
  • Hürrem Sultan Türbesi ( İstanbul)
  • Kanuni Türbesi ( İstanbul)
Mimar Sinan Kimdir?

Mimar Sinan Kimdir?

Ne Aramıştınız?
Mimar Sinan nerede doğdu, Mimar Sinan ne zaman doğdu, Mimar Sinan hangi seferlere katıldı, Mimar Sinan ne zaman öldü, Mimar Sinan ne zaman vefat etti, Mimar Sinan nereye gömüldü, Mimar Sinan’ın türbesi nerede, Mimar Sinan’ın eserleri nelerdir, Mimar Sinan’ın ilk eseri nedir, Mimar Sinan’ın çıraklık eseri nedir, Mimar Sinan’ın kalfalık eseri nedir, Mimar Sinan’ın ustalık eseri nedir,Mimar Sinan, Mimar Sinan kimdir, Mimar Sinan hangi dönemde yaşamıştır, Mimar Sinan hangi yıllarda yaşamıştır

Yazının Etiketleri: , , , , , , , , , , , , , , ,
Görüntülenme : 3.597

Yorum Yap

En Çok Görüntülenenler