Kimdir Nedir

Migren Nedir ?

Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülen Migren, bulantı veya kusmanın eşlik ettiği şiddetli bir baş ağrısıdır. Migren...

Migren Nedir ?

Migrenin başlıca belirtisi sıklıkla bulantı veya kusmanın eşlik ettiği şiddetli bir baş ağrısıdır. Migren birkaç saatten üç güne kadar devam edebilir. Bu hastalık genellikle ergenlik çağında başlar ve orta yaşlarda azalır. Migren ağrıları çoğu zaman adet dönemleri veya bazı besinlerle bağlantılıdır. Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür.

Belirtiler

Başın bir yarısında, yüzde veya başın tümünde hissedilen, keskin, güçsüz bırakan, zonklayıcı ağrı.

Bulantı ve kusma.

Parlak ışığa veya gürültüye karşı ciddi hassasiyet.

Hastaların yaklaşık yüzde 60’ında baş ağrısı başlamadan saatler veya günler önce bazı belirtiler ortaya çıkar ve buna “prodrom dönemi” adı verilir. Bu belirtiler duygudurum değişiklikleri, ışığa veya kokulara duyarlılık, yorgunluk, mide-bağırsak rahatsızlığı ve susama hissinin artması gibi değişikliklerdir.

“Aura” terimi, migrenden hemen önceki 20 dakika içinde deneyimlenen görsel rahatsızlıkları (ani ışık parlamaları gibi) tarif etmek için kullanılır (bunlar her beş vakadan birinde ortaya çıkar).

Birçok hastada baş ağrısı geçtikten sonra da belirtiler bulunur. Bunlar yorgunluk ve sinirlilikten, sağlıksız bir mutluluk hali olan öforye (euphoria) kadar uzanabilir.

Migren

Yazının Etiketleri: , , , , , , , , , , ,
Görüntülenme : 631

Yorum Yap

En Çok Görüntülenenler