Kimdir Nedir

Mehmet Öz Kimdir?

Tıp tarihine adını altın harflerle yazdıran ve dünyanın en ünlü kalp ve damar cerrahlarından biri olan Prof. Dr. Mehmet Öz...
Mehmet Öz Kimdir?

Tıp tarihine adını altın harflerle yazdıran ve dünyanın en ünlü kalp ve damar cerrahlarından biri olan Prof. Dr. Mehmet Öz (1960-)

Prof. Dr. Mehmet Öz, Columbia Üniversitesi’nde Cerrahi Kürsüsü başkan yardımcısı ve Kalp Cerrahisi Profesörüdür. Öz, Kardiyovasküler Enstitüsünün yöneticisi, ayrıca New York-Presbyterian Hastanesi ve Columbia Presbyterian Tıp Merkezi Bütünsel Tıp Programının kurucusu ve yöneticisidir.

Mehmet Öz, 11 Haziran 1960’da babasının görev yaptığı ABD Ohio Eyaleti’nin Cleveland kentinde doğdu. 1982 yılında Harvard Üniversitesi’ni bitirdi. Pensilvanya Üniversitesi’nden tıp doktoru unvanını aldı.

Prof. Dr. Mehmet Öz, Prof. Dr. Mustafa Öz ile Robert Kolej mezunu Suna Öz’ün oğludur. Baba Mustafa Öz, devlet bursuyla Amerika’ya gitmiş, kısa zamanda dünyanın ünlü kalp cerrahlarından biri olmuştur. 35 yılda 20 bini aşkın kalp ameliyatı gerçekleştiren baba Öz, 1996 yılında Kadir Has Üniversitesi için ülkemize kesin dönüş yapmıştır.

Mehmet Öz, 1968 yılında ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Gerald Lemole’nin kızı Lisa Jane ile evlendi. Eşi de kendisi gibi doktor olan Mehmet Öz, 4 çocuk babasıdır.

“Kalp sihirbazı” lakabıyla anılan Doktor Mehmet Öz, dünyada ilk kez yapay kalp naklini gerçekleştirdi. Robotla kalp ameliyatı yaptı ve yine sol karıncık destek aygıtını (LVAD) geliştirdi. Bir tür yedek kalp görevi gören LVAD uygulamasının özelliği, kalp nakli kadar tehlikeli bir uygulama olmamasıdır. Tıp alanında bir devrim olarak nitelendirilen robot ile yapılan kalp ameliyatında hastanın göğsü hiçbir şekilde kesilmemektedir. Normal ameliyattan iki kat daha fazla zaman alan bu yöntemi geliştirmek için Mehmet Öz’ün çalışmaları sürmektedir. Prof. Dr. Mehmet Öz, robotun içinde ellerini koyup ameliyat yaparken, hasta başka bir odada bulunmakta, kendisi bir video aracılığıyla ameliyat yapacağı yeri görmektedir.

Prof. Dr. Mehmet Öz, halen Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi Kardiyoloji başkanlığı yapmakta, aynı zamanda Columbia Üniversitesi Doktorlar ve Cerrahlar Fakültesi’nde cerrah olarak mesleğini sürdürmektedir.

Mehmet Öz’ün aldığı ödüller şöyledir:

  • Genç bilim adamı Mehmet Öz, 1999 Davos Dünya Ekonomik Forumu’nda “Yarının Lideri” seçildi.
  • Hippocrates magazin dergisi tarafından “ Yılın Doktoru” seçildi.
  • New York Magazine dergisi tarafından “ Yılın En İyi Doktoru” seçildi.
  • World Economic Forum tarafından “ Yarının Küresel Lideri” seçildi.
  • Mehmet Öz, birçok patente ve üç yüz ellinin üzerinde yayına, kitaplara, makaleye sahiptir.
  • “ You, The Owner’s Manuel” ( Siz, Kullanım Kılavuzunuz) 2005 yılında ABD’de satış rekorları kırmış, kitap daha satışa sunulduğu gün, en iyi satanlar listesinde birinci sıraya yerleşmiştir.
  • “ You: On a Diet” ( Siz: Diyettesiniz) Kasım 2006’da Amerika’da satışa çıktığı gün, serinin diğer kitaplarında olduğu gibi en çok satanlar listesinde birinci sıraya yerleşmiştir.

Kalp ameliyatlarında çığır açan ve kalbi vücudun güneşi olarak tanımlayan Doktor Mehmet Öz diyor ki;

Sevmek önemli, bunu kaybedersek kalbimiz düşmeye başlıyor, kriz oranı artıyor. Bu insanlar kızgın oluyor ve kalp krizi çok görülüyor.”

Sevgisiz, kötülük düşünen, beddua ve küfür eden insanın kalp krizi riski ve ölüm oranı çok daha yüksek.

En üzücü hasta karamsar olandır. Bazen hiç anlaşılmayan bir şekilde tedavisi mümkün olmayan bir hasta inançları sayesinde iyileşebiliyor. Allah’a inanmak mühim bir konu.

Dua etmek insanı iyileştirir: Ben inançlı biriyim. Her ameliyatımda mutlaka dua ederim. Bence duanın şifa gibi iyileştirici özelliği var. Ameliyat sonrası hastalarıma da mutlaka dua ettiriyorum. Bunun sağlıklarına çabuk kavuşmalarında müthiş bir etkisi var.

Mehmet Öz Kimdir?

Mehmet Öz Kimdir?

Ne Aramıştınız?
Mehmet Öz, Mehmet Öz kimdir, Mehmet Öz nerelidir, Mehmet Öz kaç yaşındadır, Mehmet Öz kaç doğumludur, Prof Dr Mehmet Öz, Dr Mehmet Öz, Mustafa Öz kimdir, Prof Dr Mustafa Öz, Doktor Mehmet Öz, ilk yapay kalp nakli, ilk yapay kalp naklini kim gerçekleştirdi, LVAD uygulaması, Mehmet Öz başarıları, Mehmet Öz kitapları, Mehmet Öz aldığı ödüller

Yazının Etiketleri: , , , , , , , , , , , , , , , ,
Görüntülenme : 4.159

Yorum Yap

En Çok Görüntülenenler