Kimdir Nedir

John Dalton Kimdir?

Batıda atom teorisinin gerçek kurucusu olarak kabul edilen İngiliz Kimyacı John Dalton (1766-1844)...
John Dalton Kimdir?

Maddenin atom kuramına yaptığı katkılarıyla modern fiziksel bilimlerin kurucuları arasında yer alan İngiliz Kimyacı John Dalton (1766-1844)

“New College’e 1793 yılında profesör olduktan sonra yaptığı bir çok meteorolojik çalışmalarla kendini tanıtan John Dalton, batıda atom teorisinin gerçek kurucusu kabul edilmektedir.”

John Dalton 1766 yılında İngiltere’de Eaglesfield yakınlarındaki Cumberland’da doğdu. Henüz 14 yaşındayken kardeşi ile birlikte Kendal’daki bir okulda öğretmenliğe başladı ve 12 yıl bu okulda çalıştı. 1800’de Manchester Edebiyat ve Felsefe Derneği’nin sekreteri oldu. Matematik ve Kimya dersleri vermeye başladı. 1817’de Felsefe Derneği’nin başkanlığına getirildi.

John Dalton 1787’de ilk bilimsel çalışmalarına başladı. Yaşadığı göl bölgesindeki iklim değişikliklerini inceleyen ve 200.000’in üzerinde kayıtın bulunduğu bir günlüktü bu. 1793 yılında Meteorolojical Observations and Essays (Meteorolojiye İlişkin Gözlemler ve Makaleler) isimli kitabı yayımladı.

1787’de kutup ışığı konusunu araştırmaya başladı. John Dalton;

  • Barometre, termometre, higrometre, yağmur bulutlarının oluşumu, atmosfer neminin yapısı, dağılımı ve buharlaşması ile çiy noktası kavramı üzerine makaleler yazdı.
  • Yağmurun, atmosfer basıncındaki değişikliklerden değil, sıcaklığın düşmesinden kaynaklandığını ilk olarak belirledi.
  • Renk körlüğü tıp dilinde “daltonizm” diye geçer. John Dalton renk körüydü. Bu konuda bilim adamlarıyla birlikte incelemeler yaptı ve 1794 yılında “Extraordinary Facts Relating to the Vision of colors” (Renklerin Görülmesine İlişkin Olağandışı Olgular) başlıklı makalesini yazdı.
  • Gazlar üzerine yaptığı ilk çalışmaların sonucunda kendi adıyla tanınan “Kısmi Basınçlar Yasası”nı buldu.
  • En önemlisi tüm elementlerin atom adını verdiği aynı ağırlığa ve aynı yapıya sahip olan çok küçük ve bölünemez parçacıklardan oluştuğunu öne süren atom kuramını geliştirdi.

Dalton yazılarını Yeni Kimya Felsefesi isimli kitabında toplamıştır. Hayatını tümüyle bilimsel sorunlara çözüm bulmaya odaklanarak geçirmiştir.

1882’de Royal Society’nin üyeliğine seçilmiş ve 1826’da bu derneğin altın madalyasıyla ödüllendirilmiştir. John Dalton, 1844’de Manchester’de hayatını kaybetmiştir.

John Dalton Kimdir?

John Dalton Kimdir?

Ne Aramıştınız?
John Dalton, John Dalton kimdir, Dalton, Dalton kimdir, John Dalton ne zaman doğdu, John Dalton ne zaman öldü, John Dalton hayatı, John Dalton neyin kurucusudur

Yazının Etiketleri: , , , , , , ,
Görüntülenme : 12.908

1 Yanıt “John Dalton Kimdir?”

  • Busenur:

    İstediğim bilgiye ulaşamadım…
    Benim bildiğim kadarıyla John Dalton atamlorın birbirinden farklı olduğunu söylemiş! ya ben yanlış biliyorum yada siz yanlış bilgi veriyorsunuz! Hangisi?

Yorum Yap

En Çok Görüntülenenler