Kimdir Nedir

Johann Karl Friedrich Gauss Kimdir?

Matematikçilerin prensi olarak bilinen, dahi matematikçi ve bilim adamı Johann Karl Friedrich Gauss (1777-1855)...
Johann Karl Friedrich Gauss Kimdir?

Dahi matematikçi ve Alman Bilim Adamı Johann Karl Friedrich Gauss (1777-1855)

“Johann Karl Friedrich Gauss, bilime diferansiyel geometri, analiz, sayılar kuramı, manyetizma, jeodezi, optik ve astronomi alanlarında katkılarda bulunmuştur. Kendisi “antik çağlardan beri yaşamış en büyük matematikçi” ve “matematikçilerin prensi” olarak tanınır.

Johann Karl Friedrich Gauss 1777 yılında Braunschweig Almanya’da doğdu. Yoksul bir ailenin çocuğu olan Gauss zor koşullar altında eğitimine başladı. Gauss pek çok matematiksel buluşunu 20 yaşına gelmeden yaptı. Küçük dahi Gauss’un bu özelliğine ilişkin birçok hikaye mevcutsa da bunlardan en meşhur olanı şöyledir:

Gauss’un ilkokul öğretmeni J.G. Büttner, öğrencilerinden 1’den 100’e kadar olan sayıları toplamalarını isteyince, küçük Gauss cevabı birkaç saniye içinde bularak öğretmenini büyük bir şaşkınlığa uğrattı. Gauss, sayı listesinin iki zıt ucundan birer sayı alıp topladığında hep aynı sonucu elde ettiğini görmüştü. 1+100=101, 2+99=101, 3+98=101 gibi. Böylece 1’den 100’e kadar olan sayıların toplamı 50×101=5050 oluyordu.

Gauss aldığı bursla 1792’den 1795’e kadar Collegium Carolinum’da öğrenim gördü. 1795’te Göttingen Üniversitesi’ne girdi. Burada da 3 yıl eğitimine devam etti.

Gauss 1976 yılında önemli birçok keşifte bulundu. Bunlardan ilki; pergel-cetvel kullanarak düzgün bir on yedigenin nasıl çizileceğini bulmasıdır. Ayrıca pergel-cetvel kullanarak her çokgenin çizilemeyeceğini gösterdi. Bu nedenle doğduğu şehirde Gauss’un on yedi köşeli bir kaide üzerinde yükselen bir heykeli bulunmaktadır.

Gauss, yine modüler aritmetik fikrini kullanarak, sayılar kuramında “karesel karşılıklılık ilkesi” olarak bilinen önemli teoremi ispatladı. Teorem, ikinci dereceden denklemlerin çözülebilirliğinin belirlenmesini sağladı.

1799 yılında Cebirin Temel Teoremi’ni kanıtlayarak doktora derecesini aldı. Matematiğin her dalında çalışan Gauss 1801 yılında aritmetiğin temel teoremini kanıtladı.

1832 yılında manyetik olayların ölçülmesini olanaklı kılan sistemi geliştirdi. Bu nedenle manyetik akım birimine “gauss” adı verildi.

1833’te telgraf cihazı yaptı.

Gauss’un sayılar teorisi üzerine yazmış olduğu ilk büyük eseri Disquistiones Aritmeticae ona büyük ününü kazandırmıştır. Ona göre sayılar teorisi çok önemlidir.

Gauss’un ikinci eseri, 1802 yılında bulunan gezegencik olan Pallas’ın hareketleriyle ilgilidir.

Gauss 1855 yılında Göttingen’de öldü. Beyni araştırma için muhafaza edildi ve bugün hala Göttingen Üniversitesi’nin tıp fakültesinde formalin içinde korunmaktadır.

Johann Karl Friedrich Gauss Kimdir?

Johann Karl Friedrich Gauss Kimdir?

Ne Aramıştınız?
Gauss, Gauss kimdir, Gauss neyi buldu, Gauss neyi keşfetti, Gauss hayatı, Gauss biyografisi, Matematikçilerin prensi kimdir, Matematikçilerin prensi, Johann Karl Friedrich Gauss kimdir, Johann Karl Friedrich Gauss, Johann Karl Friedrich Gauss biyografisi, Johann Karl Friedrich Gauss hayatı

Yazının Etiketleri: , , , , , , , , , , ,
Görüntülenme : 9.573

2 Yanıt “Johann Karl Friedrich Gauss Kimdir?”

Yorum Yap

En Çok Görüntülenenler