Kimdir Nedir

Farabi Kimdir?

Matematik, botanik, tıp, felsefe, mantık ve musiki alanında eserler yazmış Büyük İslam Alimi, hekim ve filozof Farabi’dir. (874- 950)
Büyük İslam Alimi, hekim ve filozof Farabi

Matematik, botanik, tıp, felsefe, mantık ve musiki alanında eserler yazmış Büyük İslam Alimi, hekim ve filozof Farabi’dir. (874- 950)

“ Felsefenin Müslümanlar arasında tanınmasında ve benimsenmesinde büyük görevler yapmış olan Türk Filozof ve siyaset bilimci Farabi, Aristoteles, Platon, Zenon, Plotinos gibi Yunan düşünürlerini yorumlamış, bunların görüşlerine kendi görüşlerine katmıştır.”

Hayatı hakkında ayrıntılı bir bilgi mevcut değildir. Zira yaşadığı yıllarda bugün tanındığı kadar tanınmamıştır. Bu bilim ve sanat adamı hakkındaki bazı bilgiler, zaman içinde efsanelerle renklendirilmiştir.

Farabi 874 yılında Otrar şehrinde doğdu. Babası, bir kalenin komutanıydı. İlk öğrenimini yine bu şehirde yaptı. Yüksek öğrenimini Bağdat’ta tamamladı.

Farabi’ye Aristo’nun bütün eselerini açıkladığı ve incelediği için Ustad-ı Sani, Hace-i Sani, Muallim-i Sani gibi sıfatlar yakıştırılmıştır. Bunlardan başka Ebu Nasri Farab-i Türki, Hakim Farabi gibi isimlerle de anılır. Eski Yunanlı filozof ve ilim adamlarının eserlerinin Arapça’ya çevrilerek öğrenilmesine ilk olarak Farabi öncülük etti.

Farabi, ilimlerin sınıflandırılması ve mantık alanında kendine özgü yöntemler kullandı. İlimler sırasıyla; dil, mantık, matematik, fizik ve metafizik, medeni ilimler şeklinde beş ana başlık altında sınıflandırdı.

Fizik alanında da önemli çalışmalar yapan Farabi, sesin fiziki açıklamasını yapan ilk alimdir. Yaptığı deneyler sonucunda titreşimlerin dalga uzunluğuna göre azalıp çoğaldığını tespit etti.

Tıp alanında yaptığı çalışmalarda sağlıklı bir bedene sahip olmak için neler yapılması gerektiğini araştırarak bu doğrultuda tıp ilmi için yedi esası saptadı. Özellikle insan bedenindeki tüm organların tanınması, hastalıkların çeşitlerinin bilinmesi, ilaçlarla ilgili detaylı bilgilere sahip olunması konularına öncelik verdi.

İbni Sina ve İbni Rüşd, onun manevi öğrencileridir.

Farabi aynı zamanda iyi bir matematikçi oluşu ile de ünlüdür. Toplam 70’e yakın eseri vardır. En tanınmış olanları Ed-Talimü’s Sani ile İhsanü’l Ulum’dur. Sonuncusu Doğu dünyasında yazılmış ilk ansiklopedik eserdir.

“ Erdemlerin en büyüğü bilimdir ” sözü bu değerli İslam alimi Farabi’ye aittir.

Farabi, 950 yılında Şam’da ölmüştür.

Büyük İslam Alimi, hekim ve filozof Farabi

Büyük İslam Alimi, hekim ve filozof Farabi

Ne Aramıştınız?
Farabi, Farabi kimdir, Farabi ne zaman doğdu, Farabi ne zaman öldü, Farabi hangi eseleri yorumları, Farabi hangi alanda çalıştı, Farabinin hayatı, Farabi eserleri

Yazının Etiketleri: , , , , , , , , , ,
Görüntülenme : 34.540

11 Yanıt “Farabi Kimdir?”

Yorum Yap

En Çok Görüntülenenler