Kimdir Nedir

Diyabet Nedir?

Diyabet Nedir? Kan şekerinin vücut hücreleri tarafından emilmesinden sorumlu bir hormon olan insülinin eksikliği veya...

Diabetes mellitus veya şeker hastalığı, kan şekerinin vücut hücreleri tarafından emilmesinden sorumlu bir hormon olan insülinin eksikliği veya etkinliğinin azalması nedeniyle kan şekerinin (glikoz) aşırı yükselmesi (hiperglisemi) sonucunda oluşur. Diabetes mellitus’un iki tipi vardır: insüline bağımlı (tip 1) diyabet (genellikle 35 yaş altı bireylerde görülür) ve daha sık rastlanan, insüline bağımlı olmayan (tip 2) diyabet (esas olarak 40 yaş üzeri bireylerde görülür). Diabetes mellitus bir ailede birden çok bireyi tutma eğilimi gösterir.

Belirtiler

Aşırı susama ve sık idrara çıkma.

Vücut ağırlığında dalgalanma.

Yorgunluk.

Yaraların ve enfeksiyonların yavaş iyileşmesi.

Görme sorunları.

Dolaşım bozukluğu (El ve ayaklarda karıncalanma, iktidarsızlık ve diğer dolaşım belirtileri şeklinde ortaya çıkar).

Şekerli gıda ve rafine karbonhidrat tüketme isteğinin çok fazla olması ve iştah artışı genel olarak diyabet belirtisi olabilir, fakat hipoglisemi (kan şekerinin normalden düşük olması) olarak adlandırılan daha hafif bir kan şekeri dengesizliğine de işaret edebilir. Hipogliseminin diğer belirtileri yorgunluk, duygudurum değişiklikleri ve konsantrasyon güçlüğüdür. Bu gibi belirtilerin, yaşamın daha sonraki dönemlerinde diyabet riskinin artmış olduğuna işaret edebileceği düşünülmektedir.

Diyabet

Yazının Etiketleri: , , , , , , , , , , ,
Görüntülenme : 1.153

Yorum Yap

En Çok Görüntülenenler