Kimdir Nedir

Curling Nedir ?

Curling nedir, Curling’in tarihçesi nedir, Körling nedir, Curling kaç kişi ile oynanır, Curling nerede oynanır, Curling nerede ortaya çıkmıştır

Bazen, “buz üstünde satranç” olarak da adlandırılan curling yetenek, dikkat ve strateji gerektiren bir oyundur. Bir İskoç açık hava kış sporu olarak ortaya çıkan Curling, bütün dünyaya yayılıp Kış Olimpiyatları’nın gözde sporlarından biri haline gelmiştir. Curling, dörder oyuncudan oluşan iki takımla bir buz pisti ya da “rink” (Oyun alanı rink olarak adlandırılır.) üzerinde oynanır. Takımların amacı taşlarını halka hedefin merkezine, yani T’ye diğer takımın en yakın taşından daha yakına gelmek üzere kaydırmaktır. Bir maç 10 raunttan, ya da oyundan (end) oluşur ve her oyuncunun iki taş atış hakkı vardır, bu da her oyunda toplam 16 taşa eşittir. “Skip”in yönlendirmesiyle takım, taşın önündeki buzu süpürerek T’ye doğru giden her taşın hızını ve yönünü ayarlamaya çalışır.

 

Curling 16. ve 19. yüzyıllar arasında açık hava sporlarının popüler olduğu İskoçya’da ortaya çıkmıştır. Curling’in en eski derneği olan The Royal Caledonian Curling Club 1843’te kurulmuştur. İlk dünya şampiyonaları 1959’da (kadınlar için 1979’da) düzenlenmiştir; kadın erkek yarışları 1998’den beri Kış Olimpiyatları’nda yer almaktadır.

Curling

Yazının Etiketleri: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Görüntülenme : 6.469

2 Yanıt “Curling Nedir ?”

  • Emre Aydın:

    Curling’de takımlar ilk atışı yapan rehber oyuncudan, ikinci atışı yapan ikinci oyuncudan, üçüncü atışı yapan kaptan yardımcısından ve oyunu yönlendirip en son atışı yapan skip denen takım kaptanı olmak üzere 4’er kişiden oluşur.

  • Sema:

    Bence çok güzel

Yorum Yap

En Çok Görüntülenenler