Kimdir Nedir

Champix Nedir?

Bu yazımda sizlere Champix ilacını kullanmaya başladığım günden itibaren karşılaştığım fiziksel ve ruhsal etkilerinden bahsedeceğim. Öncelikle Champix'i tanıyalım.

Bu yazımda sizlere Champix ilacını kullanmaya başladığım günden itibaren karşılaştığım fiziksel ve ruhsal etkilerinden bahsedeceğim. Öncelikle Champix‘i tanıyalım.

Pfizer ilaç firmasının sigarayı bırakmanıza yardımcı olmak amacıyla ürettiği, içeriğinde nikotin maddesi bulunmayan, renkli bir kutuya sahip ilacı.

Champix‘in içeriğinde bulunan etkin madde Vareniklin tartarat. Eğer bu maddeye karşı alerjiniz varsa Champix‘i kullanmayın.

Gelelim Champix ile tanışma hikayeme…

Sigarayı bırakmayı uzun süredir düşünüyordum fakat bu konuda pek çaba sarfettiğim ve bir girişimde bulunduğum söylenemez. Ancak lafta kalan bir istekti bu. Belkide bu cesareti bulamıyordum kendimde yada bana yaklaşık 12 senedir günde 20 kereden fazla eşlik eden bu kötü arkadaşıma vefasızlık etmek istemiyordum…

Zor dönemlerimde hep yanımda olmuştu keyifli zamanlarımda da ilk elifi uzattığım hep o oluyordu. Cüzdanımın yanı sıra bağışıklık sistemimi olumsuz etkilediğinden emindim artık vücut direncim eskisi gibi değildi çok daha kolay hastalanıyordum ve kolay kolay atlatamıyordum. İşin kötü tarafı ne kadar hasta olursam olayım içmeden duramıyordum onu.

Yine kolay atlatamadığım bu uzun süren hastalık dönemlerimden birinde artık bu illetten kurtulmaya karar verdim. Bir arkadaşımdan duymuştum Champix‘i. Günde 2 paket sigara içen arkadaşıma sigarayı bıraktırmıştı. Anlattıkları ilgimi çekti ve yaklaşık 200 TL olan bu ilacı belki ücretsiz alabilirim düşüncesiyle hemen Alo 171 Sigara Bırakma Hattını aradım.

Telefondaki görevli, doktor kontrolüne girmeden ilacı kullanmamam gerektiğini ve hastanelerin Sigara Bıraktırma Polikliniklerine başvurmam gerektiğini söyledi. Champix kullanarak sigarayı bırakan arkadaşım doktora gitmeden eczaneden almıştı ilacı, fakat birçok yan etkisi olduğundan da bahsetmişti.

Bu konularda biraz evhamlı olduğumdan dolayı ve bu vesileyle mini bir check-up’a girip kontrolden geçmek istediğim için hemen randevumu aldım. (Sonrasında hastaneye giderek çok doğru bir karar verdiğimi anladım, eğer Champix kullanarak sigarayı bırakmayı düşünüyorsanız mutlaka hastanelerin sigara bıraktırma polikliniklerine başvurun.)

Hastanede öncelikle 3 adet test çözüyorsunuz bunlardan 1’i nikotin bağımlılığınızı ölçüyor (benimki 10 üzerinden 9 çıktı), depresyon testi ve anksiyete testi. (Bu testlerde sonuç 5 puan üzeri çıkarsa yada herhangi bir dönemde antidepresan kullandıysanız Champix‘i kullanmanız tavsiye edilmiyormuş.)

Sonrasında size yaklaşık 5 dk süren sigaranın zararlarının anlatıldığı videoyu izletiyorlar. “Bu süreçte size başarılar dileriz, en önemli adımı attınız” diyerek test sonuçlarıyla birlikte sizi doktora yönlendiriyorlar.

Doktorunuz sizden EKG, Solunum testi, Akciğer Röntgeni ve çeşitli kan sayımları (Biyokimya, Hemogram ve Hormon) testleri yaptırmanızı istiyor. Bu mini check-up’tan sonra doktorunuz tüm sonuçları inceliyor ve herhangi bir olumsuzluk olmaması durumunda ilacı yazıyor.

Yazımın 2. Bölümünde ilacı kullanmaya başladığım süreci anlatacağım. Çok kısa bir süre sonra görüşürüz…

Champix

Yazının Etiketleri: , , , , , , ,
Görüntülenme : 1.017

Yorum Yap

En Çok Görüntülenenler