Kimdir Nedir

Blaise Pascal Kimdir?

Geometride en büyük ilerlemeyi sağlayan ünlü bilim adamı Pascal. Fransız Matematikçi, Fizikçi ve Filozof: Blaise Pascal (1623-1662)...
Blaise Pascal Kimdir?

Hidrostatik Biliminin öncüsü ve hidrodinamiğin kurucusu Fransız Matematikçi, Fizikçi ve Filozof: Blaise Pascal (1623-1662)

“Eski Yunan’dan sonra geometride en büyük ilerlemeyi sağlayan ünlü bilim adamı Pascal, çok küçük yaşlarda bile birçok keşfin sahibi, çok başarılı bir bilim adamıdır. Matematik alanındaki pek çok çalışma ve buluşunun yanında Pascal, fizik alanında da önemli keşifler yapmıştır. Atmosfer ve sıvı mekaniği hakkında araştırmaları olan Pascal, atmosferde yüksekliğe göre değişen ve basınç olduğunu keşfetmiştir. Şırıngayı ve hidrolik kaldıracı icad etmiş, barometrenin gelişmesini sağlamıştır.”

Pascal, 1723 yılında Clermont Ferrand Fransa’da doğdu. 1632 yılında zamanının iyi matematikçilerinden olan baba Etienne Pascal, çocuklarını da alarak Paris’e yerleşti. Matematiğe ilgisi büyüktü, 12 yaşında kendi kendine geometri çalışmaya başladı. O yaşlarda üçgenin iç açılarının toplamının, iki dik açının toplamına eşit olduğunu buldu. 16 yaşına geldiğinde Girard Desargues’in yardımcısı ve öğrencisi oldu. Konikler hakkında yoğun şekilde çalışarak konu hakkında bir kitapçık yayınladı. Bu eserin mükemmelliği karşısında, Descartes bunun Pascal kadar genç bir kimsenin eseri olduğuna inanmakta çok güçlük çekti.

Pascal,1639 yılında da geometride “Pascal’ın Esrarengiz Altıgeni’ni” ortaya koydu. Son derece parlak bir zekaya sahiptir.

1642 yılında bugün Paris sanayi müzesinde saklanan aritmetik işlemlerini mekanik olarak yapan hesap makinesini icat etmiştir. Fizikte, havanın ağırlığını, sıvıların denge halini bulmuştur. Yine havanın basıncı hakkında “Pascal Kanunları’nı” belirlemiştir.

Pascal’ın 1646 yılında babasının bir hastalığı sırasında ona bakan iki din adamının vesilesiyle dini konulara olan ilgisi iyice artmıştır. Bir ara geçici bir felç geçirmiştir.

Pascal, Traite des sinus du quart du cercle (Çeyrek Çemberin Sinüsleri Üzerine İnceleme) isimli eserinde Leibniz’in de yararlanacağı karakteristik üçgeni bulmuştur.

1653 yılından itibaren sıvıların kararsızlığı üzerine bir kitapçık yazdı. Bu kitapçıkta kendi ismiyle anılan Basınç Kanununu açıkladı. Binom üçgeni üzerinde çalıştı ve birtakım gelişmelere zemin hazırladı.

1648’de Toriçelli’nin çalışmalarını inceledi. Bir dağa çıkartılan barometredeki civa sütununun düştüğünü, yani yükseklerde hava basıncının azaldığını, civa sütununu hava basıncının tuttuğunu saptadı. Böylelikle basıncın değiştiğini gösterdi.

Pascal’ın felsefeyle ilgili en ünlü kitabı Pensees (Düşünceler)dir. Bu kitap yaşam, din, bilim üzerine onun Allah inancını ve dindar yönünü vurgular.

1654 yılında bir kaza geçirdi. Bu kazadan kurtuluşu, onun, hayatın amacı gibi pek çok konuyu yeniden düşünmesine ve dinine sıkı sıkıya sarılmasına neden oldu.

Pascal, çocukluğundan itibaren çok sağlıklı bir insan olmadı, bünyesi hep zayıftı. 39 yaşında vefat edene kadar pek çok sağlık problemi yaşadı. Pascal’ın baş ağrıları şiddetlendi ve dört yıl boyunca sağlığıyla ilgili çok zorluklar yaşadı. 1662 yılında Paris’te öldü.

Blaise Pascal Kimdir?

Blaise Pascal Kimdir?

Ne Aramıştınız?
Pascal, Pascal kimdir, Blaise Pascal, Blaise Pascal kimdir, Pascal ne zaman doğdu, Pascal ne zaman öldü, Pascalın yazdığı kitaplar, Pascalın hayatı, Hidrodinamiğin kurucusu kim, Pascalın icatları nedir, Pascalın keşifleri nelerdir, Pascalın buluşları, Şırıngayı kim buldu, şırıngayı kim icat etti

Yazının Etiketleri: , , , , , , , , , , , , ,
Görüntülenme : 4.587

Yorum Yap

En Çok Görüntülenenler