Kimdir Nedir

Akne Nedir?

Akne, hafif veya yoğun herkesin yaşamı boyunca mutlaka tanıştıkları, halk arasında "sivilce" olarak bilinen bir cilt hastalığıdır. Ergenlik çağındaki gençlerin...

Akne, hafif veya yoğun herkesin yaşamı boyunca mutlaka tanıştıkları, halk arasında “sivilce” olarak bilinen bir cilt hastalığıdır.

 

Hormonal değişiklikler, stres vb. gibi nedenlerle artan yağ salgılanması sonucunda kıl folikülü ve buna bağlı yağ bezi kanallarında, olması gerekenden fazla yağ birikir. Bu yağ, bazı mikroorganizmalar veya mikroplar için bir besin kaynağıdır. Dolayısı ile o kanallara hücum ederek yağın parçalanmasına ve farklı bir kompozisyon oluşturarak kese içinde birikip patlamasına yol açar. İşte bu noktadan sonra deri içerisine yayılan yağ, şişmiş kızarık bir tablo ile akneyi oluşturmuş olur.

 

Akne oluşumunun sebepleri arasında, yağ bezi salgısı artışının yanında, androjen hormonlarının yüksek olması, kıl folikül ağzının tıkanması, genetik yapı, hijyensiz ortam, yanlış gıdalar, yanlış kozmetikler, nemli ortam gibi çeşitli nedenler sayılabilir. Bir diğer tetikleyici etken de, beslenme şeklidir. Akneye eğilimli yani yağlı cilde sahip kişiler, patlamış mısır, fast food, kızartma, kuruyemiş, çikolata vb. gibi yoğun yağ içeren yiyeceklerden kaçınmalıdırlar.

 

Ancak akneye eğilim göstermeyen ciltlerde, bu tür gıdaların tüketilmesinde bir sorun yoktur yani bu yiyecekler hiç yoktan sivilce yaratmazlar. Aknenin en sık görüldüğü yerler, yüz, burun kenarı, alın, çene, yanaklar, göğüs, sırt ve omuz gibi bölgelerdir. En sık görülen yaş grubu ise 16- 19’dur. Genelde 12-14 yaşlarında başlar.

 

Ergenlik dönemine ulaşan genç kızlar ve erkekler, yaşadıkları psikolojik ve fizyolojik değişimlerin de etkisiyle daha sorunlu bir döneme adım atarlar. Ayrıca bu yaşlarda vücut, henüz gelişimini tamamlamamış olur. Tüm bu faktörler, ergenlik döneminde sivilcenin artmasına sebeptir. Bunun yanında 30’larını yaşayan kişilerde de yoğun olarak sivilce gözlemlenebilir.

 

Ergenlik çağındaki gençlerin yüzde 90’ında görülen en basit akne şekli tepelerinde siyah noktalar olabilen kırmızı veya beyaz renkli kabartılar şeklindedir; yüzde, göğüste ve sırtta geçici izler bırakabilir. Aknenin daha ciddi türü olan fulminan (şiddetli) aknede ateş, eklem ve kas ağrıları görülebilir.

 

Akne Belirtileri

Yüz, göğüs, sırt ve kafa derisinin yağlı olması.

Siyah noktalar.

Normal renkli deriyle kaplı folikül ağzının sebumla tıkanması sonucunda oluşan beyaz noktalar ve buralarda gelişen enfeksiyon ve enflamasyon.

Premenstrüel dönemde aknenin kötüleşmesi.

Akne

Yazının Etiketleri: , , , , , , ,
Görüntülenme : 621

Yorum Yap

En Çok Görüntülenenler