Kimdir Nedir

SPK Nedir?

Sermaye Piyasası Kurulu’nun kısaltmasıdır. SPK’nın temel görevi; sermaye piyasasının güven, açıklık ve kararlılık içinde çalışmasını...
SPK Nedir?

Sermaye Piyasası Kurulu’nun kısaltmasıdır. SPK’nın temel görevi; sermaye piyasasının güven, açıklık ve kararlılık içinde çalışmasını ve yatırımcıların hak ve yararlarının korunmasını sağlamaktır.

Kurulun temel amaçları; sermaye piyasalarının işleyiş kurallarını belirlemek, piyasadan fon kullanan şirketlerin bundan en iyi şekilde yararlanmalarını sağlamak, yatırım yapan tasarruf sahiplerinin haklarını korumak, piyasaların adil ve etkin çalışmasını sağlamaktır. Menkul kıymetlerle ilgili ödünç alıp verme, açığa satış ve repo işlemlerinin düzenlenmesi görevini üstlenir. 1981 yılında kurulan kurum Başbakanlığa bağlıdır. Bu kurumun başkanı Vahdettin Ertaş’tır. Kurul karar organı, Bakanlar Kurulu kararı ile atanan 7 üyeden oluşur. Görev süreleri 6 yıldır. Başkan hariç üyelerin üçte biri 2 yılda bir yenilenir. Üyelerin tekrar atanmaları mümkündür. Üyeler resmi veya özel, başka hiçbir görev alamazlar.

SPK Nedir?

SPK Nedir?

Ne Aramıştınız?
SPK, SPK Nedir, SPK ne demek, SPK başkanı kimdir, SPKnın görevi nedir, SPKnın amacı nedir, Sermaye piyasası kurulu

Yazının Etiketleri: , , , , , ,
Görüntülenme : 762

Yorum Yap

En Çok Görüntülenenler