Kimdir Nedir

Şizofreni Nedir ?

Şizofreni nedir? Şizofreni belirtileri nelerdir? Şizofreni genellikle genç yaşta başlayan, kişinin dış dünya gerçeklerinden uzaklaşarak, kendine özgü bir içe kapanım dünyasında...

Şizofrenide, kişi gündelik dünyada etkin olarak iş görme gücünü kaybeder. Birçok vakada düşüncelerin içeriği karmakarışıktır. Hasta kuruntulara kapılır, yani olaylara ya da gerçeklere denk düşmeyen düşünceler ya da kanılar edinir. Üstelik bazen bunların doğru olduğuna hararetle inanır. Paranoyakça kuruntular en yaygın türdür. Şizofreniye karşı çoğunlukla psikoterapi ve ilaç tedavisi birlikte uygulanır.

Şizofreni genellikle genç yaşta başlayan, kişinin dış dünya gerçeklerinden uzaklaşarak, kendine özgü bir içe kapanım dünyasında algılamada düşünüş ve davranışlarda çok önemli bozuklukların ortaya çıktığı ağır bir beyin hastalığıdır.

Şizofreni çoğunlukla da 15 – 25 yaşları arasında başlar.

Şizofreni bazen renkli bazen de renksiz tablolar ile ortaya çıkar.

Şizofrenide Renkli Tablo Belirtileri:

Hastanın saldırganlaşması
Çevreye zarar vermesi
Bağırması
Olmayan sesleri duyması
Yakınlarının kendisine zarar vereceğini düşünmesi
Çevresindeki en yakın insanlara sizlerden şüpheleniyorum, sizlerden bana bir kötülük gelecek diye düşünmesi, oturduğu evin kapılarını kilitlemesi, camlarını hiç açmaması gibi belirtilerdir.

Şizofrenide Renksiz Tablo Belirtileri:

Hastada içe kapanım olur, sosyal ilişkilere katılmak istemez, kalabalıktan uzak kalmak ister, kimseyle konuşmak istemez. Kişi çok daha sessiz bir süreç içerisine girmiştir.

Şizofreni

Yazının Etiketleri: , , , , , , , , , , , , ,
Görüntülenme : 647

Yorum Yap

En Çok Görüntülenenler