Kimdir Nedir

Samuel Morse Kimdir?

İnsanlık tarihi için önem taşıyan telgrafı keşfetmiş Amerikalı mucit Samuel Morse (1791-1872)...
Samuel Morse Kimdir?

Amerikalı mucit, portre ve tarih sahnesi ressamı Samuel Morse (1791-1872)

“Samuel Morse, insanlık tarihi için önem taşıyan telgrafı keşfetmiş büyük bir bilim adamı ve sanatçıdır.

Samuel Morse, 1791 yılında Massachusetts, Charlestown’da doğdu. Babası coğrafyacı ve papazdı.  14 yaşında yüksekokula başladı. Sanatla yakından ilgilenen Morse portre resimler yaparak para kazanıyordu. 1810 yılında Yale Üniversitesi’nden mezun oldu. 1811’de ressam Allston’la birlikte Avrupa’ya gitti.

Samuel Morse, mermer kesme makinesini icat etti. Bu makine, bir taşı ya da mermeri 3 farklı boyutta yontabiliyordu. Fakat bunun patentini alamadı, çünkü Thomas Blanchard’ın 1820’de yaptığı benzer bir icadı vardı.

Samuel Morse, ABD’nin resmi ressamı olmuş, yoksullukla geçen yılları geride bırakmıştı. ABD’nin önemli tarihi olaylarını fırçasıyla resmediyordu. 1829 yılında Fransa’ya geldiğinde akademi sanatçıları ve siyaset adamlarından oluşan bir grupla karşılandı.

Morse kodları (Morse alfabesi) olarak bilinen “sinyal alfabesi” fikirlerini geliştirdi. Hareketli kağıt şerit üstüne kayıt yapan telgrafı ise ilk defa 1835 yılında yaptı ve sergiledi.

1837 yılında Samuel Morse, elektrikli telgrafı icat etti. İcadıyla ilgilenmeleri için ülke ülke gezip cihazını tanıttı.

Morse telgrafı 1838 yılında yüksek okullarda sergilendi. Elektrikli telgrafın halka ilk sunuluşu Franklin Enstitüsü’nde yapıldı. Kısa bir süre sonra, Birleşik Devletler Kongresi’nde telgraf hattı projesi önerildi.

Morse aynı zamanda demiryolu altından, su kütlesi üzerinden veya iletken herhangi bir şeyden sinyal gönderebilen radyo telgrafın icadına da öncülük etmiştir.

Samuel Morse Kimdir?

Samuel Morse Kimdir?

Ne Aramıştınız?
Samuel Morse, Samuel Morse kimdir, Morse, Morse kimdir, Samuel Morse ne zaman doğdu, Samuel Morse hayatı, Morse hayatı, Samuel Morse biyografisi, Morse biyografisi, Samuel Morse ne icat etti, Samuel Morse neyi buldu, Samuel Morse neyin mucidi, Samuel Morse buluşları, Morse ne buldu, Morse neyi icat etti, Morse neyin mucidi, Morse alfabesi, Morse alfabesini kim buldu, Mors alfabesini kim buldu

Yazının Etiketleri: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Görüntülenme : 14.740

4 Yanıt “Samuel Morse Kimdir?”

Yorum Yap

En Çok Görüntülenenler