Kimdir Nedir

Robert Moog Kimdir?

Robert Arthur (Bob) Moog Kimdir? Elektronik müziğin kurucusu olan Robert Moog ayrıca icat ettiği “Moog Synthesizer” isimli cihazla birçok elektronik müzik grubunun doğmasına ve...

Robert Moog’un 78. Doğum Günü onuruna yayınlanan Google Doodle – 23 Mayıs 2012


Robert Moog Kimdir?

23 Mayıs 1934 (New York) – 21 Ağustos 2005 (Nort Carolina) arasında yaşamış olan Amerikalı müzik adamı. Robert Arthur “Bob” Moog elektronik müziğin kurucusudur aynı zamanda “Moog Synthesizer” adlı müzik cihazının mucidi ve Moog Music Şirketinin kurucusudur.

Dr. Robert Moog’un icat ettiği “Moog Synthesizer” isimli cihaz birçok elektronik müzik grubunun doğmasına ve elektronik müzik kültürünün gelişmesine sebep olmuştur.

Robert Moog’un Yaşamı…

New York doğumlu olan Robert Moog 1952 yılında New York Bronx Bilim Lisesinden, 1957 yılında Columbia Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Ayrıca Cornell Üniversitesinde Mühendislik Fizik üzerine doktorasını tamamladı.

Yaşamı boyunca elektronik müzik aletleri imalatı için iki şirket kuran Moog ayrıca 1984 – 1988 yılları arasında Kurzweil Music Systems şirketinde yeni ürün araştırma başkan yardımcısı olarak çalıştı. 1990’ların başında Kuzey Carolina Üniversitesi’nde müzik araştırma profesörü olarak görev yaptı.

1970 yılında ömür boyu başarı dalında Grammy Ödülü alan Robert Moog, 2002 yılında Berklee Üniversitesi tarafından verilen fahri doktora ünvanı ile ödüllendirildi.

İlk eşi olan Shirleigh Moog ile 1958 yılında evlenen Moog’un bu evlilikten üç kızı ve bir oğlu vardı. Felsefe Profesörü olan ikinci eşi Ileane Gram ile ölümüne kadar olan dokuz yıl boyunca evli kaldı.

28 Nisan 2005 tarihinde beyin tümörü teşhisi konulan Robert Moog yaklaşık dört ay sonra 71 yaşındayken Asheville, Kuzey Carolina’da hayatını kaybetti.

Bob Moog Vakfı elektronik müzik geliştirme çalışmalarının devam ettirilmesi amacıyla kuruldu.

Moog Synthesizer Gelişimi

Moog Synthesizer ilk olarak yaygın halde kullanılan elektronik müzik aletleri arasındadır. Robert Moog geliştiricisi olduğu Moog Synthesizer’ın patentini almak için 1966 yılında başvuru yaptı ve 1969 yılında patentini aldı. 1971 yılında Moog Müzik Şirketi taşınabilir ve nispeten daha uygun fiyatlı olan synthesizer’ı Minimoog Model D’nin üretimine başladı.

Robert Moog’un İş Yaşamı ve Şirketleri

Robert Moog 1953 yılında henüz 19 yaşında iken ilk şirketi R.A Moog Co. Kurdu. 1972 yılında Moog şirketinin adını Moog Music olarak değiştirdi. 1970 li yıllarda enstrüman üreticisi Norlin tarafından satın alınan Moog Müzik kötü yönetim ve pazarlama olumsuzluklarının etkisiyle Robert Moog’un kendi şirketindeki görevinden ayrılmasına sebep oldu. 1978 yılında Robert Moog, Big Briar adlı yeni bir şirket kurdu ve yeninden elektronik müzik aletleri yapmaya başladı.

Moog Music’in 1993 yılında kapanmış olmasına rağmen Robert Moog’un kendi adını taşıyan ürünleri satma yetkisi yoktu. Big Briar, Moog Music’in haklarını satın aldı ve yasal bir savaş sonrası 2002 yılında yeniden Moog Music adını kullanma hakkını elde ettiler. Aynı zamanlarda Robert Moog yeni geliştirdiği Minimoog’u Minimoog Voyager’ı üretti. Model D’nin özelliklerini taşıyan Minimoog Voyager ayrıca çok sayıda ek özelliğe sahipti.

Theremin

Robert Moog 1948 gibi erken bir dönemde kendi theremin’ini inşa etmiştir. Bugüne kadar binlerce kişi tarafından alındı ve hem profesyonel hem de amatör müzisyenler tarafından kullanılıyorlar. Moog Music ürettiği Moog marka thereminler ile bu konuda lider üretici konumunda bulunuyor.

İlgili Bağlantılar:

Robert Moog’un kurucusu olduğu Moog Müzik Şirketinin Web Sitesi: www.moogmusic.com

Bob Moog Vakfı Web Sitesi: www.moogfoundation.org

 

Robert (Bob) Moog Fotoğrafları, Robert Moog’un icat ettiği Moog Synthesizer fotoğrafları

İlgili Kelimeler: Robert Moog, Robert Moog Kimdir, Bob Moog, Bob Moog Kimdir, Moog Synthesizer, Elektronik müziğin kurucusu, Moog

Yazının Etiketleri: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Görüntülenme : 1.587

Yorum Yap

En Çok Görüntülenenler