Kimdir Nedir

Peter Carl Fabergé Kimdir?

30 Mayıs 2012 Tarihli Peter Carl Fabergé konulu Google Doodle. Peter Carl Fabergé, meşhur Faberge Yumurtalarını yapan ünlü Rus mücevher tasarımcısıdır.

***Bu sayfada yer alan bilgileri kaynak göstermek şartı ile kopyalayabilirsiniz. (www.kimdir-nedir.com)

Google’dan Mücevher Tasarımcısı Peter Carl Fabergé 166. Doğum Günü Onuruna Hazırlanan Özel Doodle – 30.05.2012

Peter Carl Fabergé Hakkında Kısa Bilgi

30 Mayıs 1846 doğumlu olan Peter Carl Fabergé asıl adıyla Carl Gustavovich Fabergé, St. Petersburg doğumlu Rus mücevher tasarımcısıdır. Peter Carl Fabergé, Batı dekoratif sanatlarının en büyük kuyumcularından ve tasarımcılarından biri olarak gösterilir.

Bilinen en ünlü eserlerinin başında meşhur Faberge Yumurtaları gelmektedir.

Genç Faberge eğitimine 1860 yılında St. Petersburg’ta bir Alman okulu olan St. Anne’s Gymnasiumunda başladı. Carl eğitim gezisine çıktıktan sonra, 1864’te St. Petersburg’a döndü ve babasının yanında işe başladı.

Peter Carl Fabergé 24 Eylül 1920 yılında 74 yaşında yaşamını yitirdi.

Paskalya Yumurtaları

Faberge Yumurtaları’nın doğuşu Rus Çarı III. Aleksandre’nin eşi Marie Feodorovna’ya Paskalya hediyesi sunmak istemesi ve bu sebeple Peter Carl Fabergé’nin babası Gustav Fabregé’i görevlendirmesi ile ortaya çıkmıştır.

Rus Çarı yumurtaları o kadar çok beğendi ki ertesi yıl farklı bir yumurta için tekrardan sipariş verdi. Faberge Aile geleneklerine göre Rus Çarına bile yumurtaların hangi mücevherlerden imal edildiği söylenmiyordu. Rus Çarı’nın tek şartı yumurtaların her birinin sürpriz içermesiydi.

III. Aleksandre’den sonra gelen Çar II. Nicholas’da aynı şekilde geleneği devam ettirdi tek farkı her yıl biri annesi diğeri ise karısı için 2 adet yumurta imal edilmesi isteğiydi. Bu gelenek “Ekim Devrimi” ne kadar devam etmiştir.

Bu vesileyle Faberge Şirketi Rusya’nın en çok mücevher işi yapan şirketi konumuna geldi. St. Petersburg’daki şubesine ek olarak Moskova, Odessa, Kiev ve Londra’da şubeler açtılar.

Peter Carl Fabergé Hakkında Ek Bilgiler

Peter Carl Fabergé’nin 1900 yılında ki çalışmaları Rusya’yı temsilen Paris’te ki 1900 Dünya Fuarında sergilenmiştir.

Peter Carl Fabergé Fransız ödülleri arasında en prestijlisi sayılan Legion of Honour yani Şövalye ünvanı ile onurlandırıldı.


Fabergé Yumurtaları – Peter Carl Fabergé Style Egg

Toplamda 53 adet olduğu bilinen ve bunlardan 45 tanesinin nerede olduğu ve şekilleri bilinen Faberge Yumurtalarının çoğu Amerikalı koleksiyonerlerde küçük bir kısmı ise Kremlin Sarayında bulunmaktadır.

Viktor Vekselberg (15 adet) ve Malcolm Stevenson Forbes (11 adet) Faberge Yumurtası ile  önemli Faberge Yumurtası koleksiyonerlerindendir.
Ayrıca İngiliz Kraliyet Koleksiyonunda 3 adet Faberge Yumurtası bulunmaktadır. Bu yumurtalar Kraliçe Mary, Kraliçe Elizabeth, Kraliçe II.Elizabeth’e aittir.

Monako Prensi III. Rainier ve Kral Faruk 1’er adet Faberge Yumurtasına sahiptirler.

Peter Carl Fabergé – Fabergé Yumurtaları Videosu

Peter Carl Fabergé – Fabergé Yumurtaları Videosu – 2

Peter Carl Fabergé, Faberge Yumurtaları, Fabergé, Peter Carl Fabergé Kimdir, Faberge Yumurtaları Görseller, Faberge Yumurtaları Fotoğrafları, Faberge, Faberge Yumurtaları, 30 Mayıs 2012 Google Doodle, Peter Carl Fabergé, Peter Carl Fabergé Kimdir, Faberge Kimdir, Peter Carl Fabergé fotoğrafları, Peter Carl Fabergé resimleri, Faberge Yumurtası fotoğrafı, Faberge Yumurtası Resimleri, Faberge Yumurtalarının çıkışı, Peter Carl Fabergé yaşamı, Peter Carl Fabergé biyografisi, Peter Carl Fabergé hakkında, Gustav Fabergé, Fabrege Yumurtaları, Gustav Fabergé kimdir, Faberge, Faberge Yumurtaları, Peter Carl Fabergé, Fabergé, Gustave Faberge, Faberge Yumurtası, Peter Carl Fabergé Google Doodle, 30 Mayıs 2012 Tarihli Peter Carl Fabergé konulu Google Doodle

***Bu sayfada yer alan bilgileri kaynak göstermek şartı ile kopyalayabilirsiniz. (www.kimdir-nedir.com)

Yazının Etiketleri: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Görüntülenme : 13.954

6 Yanıt “Peter Carl Fabergé Kimdir?”

Yorum Yap

En Çok Görüntülenenler