Kimdir Nedir

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir?

Obsesif Kompulsif bozukluk bir kaygı hastalığıdır. İnsanda kaygı oluşturan bir hastalıktır. Hem ilaç tedavisi hem de eğitimsel bir psikoterapi süreciyle...
Obsesif Kompulsif Bozukluk - Takıntı Hastalığı

Obsesif Kompulsif bozukluk bir kaygı hastalığıdır. İnsanda kaygı oluşturan bir hastalıktır. Hem ilaç tedavisi hem de eğitimsel bir psikoterapi süreciyle birlikte giderilebilir. İnatçı bir hastalıktır. Tek başına ilaç ya da tek başına psikoterapiden ziyade ikisinin birlikte kullanılması en iyi neticeyi verecektir.

Obsesyon, Türkçede saplantı anlamına gelmektedir. Saplantı istemeden, kişinin iradesinin dışında zihnine sürekli yineleyici bir şekilde gelip onu rahatsız ve tedirgin eden kaygıya sevk eden düşünce şeklidir.

Kompesyon genellikle çoğu kez bu düşüncelerle baş etmek için bireyin davranış modeli içine girmesidir. Tekrarlayıcı davranış dizisini uygulama biçimidir.

Obsesyonların en önemli özelliği bireyin bu istem dışı yaşantısının onda sıkıntı yaşatması ve aynı zamanda bireyin saçma ve akla aykırı olduğunu fark etmesine rağmen kendini alıkoyamaması durumudur. Bu çok ıstıraplı bir konudur çünkü düşündüğünüz fikir sizin değerlerinize benliğinize çok aykırı olabilir.

İnsan bu düşünceleri düşününce kendini kontrol etmeye çalışır ama bu rahatsızlığın en önemli özelliği insan ne kadar çabalarsa düşüncede aklına o kadar sık gelmeye başlar.

Obsesif Kompulsif Bozukluk - Takıntı Hastalığı

Obsesif Kompulsif Bozukluk – Takıntı Hastalığı

Ne Aramıştınız?
Takıntı hastalığı, saplantı hastalığı, obsesiflik, obsesif nedir, obsesiflik nedir, hastalıklar, ruhsal hastalıklar, takıntı hastalığı nedir, saplantı hastalığı nedir, Obsesif Kompulsif, Obsesif Kompulsif nedir, Obsesif Kompulsif bozukluk, Obsesif Kompulsif bozukluk nedir, obsesyon, obsesyon nedir

Yazının Etiketleri: , , , , , , , , , , , , , ,
Görüntülenme : 673

Yorum Yap

En Çok Görüntülenenler