Kimdir Nedir

Menopoz Nedir?

Menopoz kısaca adetlerin sona ermesi demektir. Menopoz tanısı geriye dönük konulan bir tanıdır. Eğer kadın 1 sene boyunca...
Menopoz nedir

Menopoz kısaca adetlerin sona ermesi demektir. Menopoz tanısı geriye dönük konulan bir tanıdır. Eğer kadın 1 sene boyunca adet olmamışsa menopoz dönemine girdiğinden bahsedilebilir.

Menopozun kelime anlamı son görülen adet demektir. Yani adetin son görüldüğü döneme menopoz denir. Adetsiz geçen döneme menopoz sonrası dönem ondan önceki normal döneme de menopoz öncesi dönem denilir.

Dünyada ortalama menopoz yaşı 50 yaş civarındadır. Bu ülkeden ülkeye değişmektedir. Ülkemizde bu yaş ortalaması 47’dir. Bu yaş kişisel değişiklikler gösterebilmektedir.

Menopoza girilmesi demek artık yumurtalıkların fonksiyonlarını görmemesi demektir. Menopozda hamilelik olmaz. Ancak dünyada mucize şeklinde 1-2 örnekte menopoza girdikten sonrada hamilelik görülmüştür.

Menopoz nedir

Menopoz ve Sağlık

Ne Aramıştınız?
Menopoz, Menopoz nedir, Menopoz etkileri, Menopoz ne demek, Menepoz, Menepoz nedir, Menepoz ne demek, Menopoz yaşı, Menopoza girme yaşı, Türkiyede menopoza girme yaşı, Menopozda hamilelik olur mu, Menopoz nasıl anlaşılır, Menopoza girdim mi, Menopoz oldum mu

Yazının Etiketleri: , , , , , , , , , , , , ,
Görüntülenme : 850

Yorum Yap

En Çok Görüntülenenler