Kimdir Nedir

Kerim Erim Kimdir?

Cumhuriyet Dönemi Matematiğinin kurucularından ve Türkiye'nin ilk matematik doktoru Ordinaryus Profesör Dr. Kerim Erim (1894-1952)

Cumhuriyet Dönemi Matematiğinin kurucularından ve Türkiye’nin ilk matematik doktoru Ordinaryus Profesör Dr. Kerim Erim (1894-1952)

Ord. Prof. Dr. Kerim Erim ülkemizde yüksek matematik öğretiminin yaygınlaşmasında ve çağdaş matematiğin yerleşmesinde büyük hizmet vermiş, mekaniğin matemetik esaslara dayandırılmasına önderlik etmiştir. Ayrıca fizik bilimleri ve matematiğin felsefe ile ilişkileri üzerine de çalışmaları mevcuttur.

Kerim Erim, 1 Şubat 1894 yılında İstanbul’da doğdu. İlköğrenimini Halep’te yapan Erim, orta öğrenimini kısmen özel olarak evde, kısmen de sınavla girdiği Hendese-i Mülkiye’nin ilk sınıflarında yaptı. Yüksek öğrenim için Yüksek Mühendis Mektebi’ne giren Erim, buradan 1914 yılında mezun oldu. Aynı yıl matematik okumak üzere Berlin Üniversitesi’ne gitti. 1919’da Erlangen’de, hazırladığı “Bir Modül Sisteminin Süredurum Biçimleri Üstüne” başlıklı tezini sunarak doktora sınavını geçti. Bundan sonra İstanbul’a dönen Kerim Erim mezun olduğu Yüksek Mühendis Mektebi’nde analitik geometri, teorik aritmetik ve mekanik konularında dersler verdi. Kısa zaman içinde profesör unvanı aldı. Erim ordinaryus profesör unvanını İstanbul Üniversitesi’nde aldı.

Prof. Dr. Kerim Erim; 1938 yılında İstanbul Üniversitesi adına, Köln Üniversitesi’nin 550. Yılı kutlamasına katıldı.

1948-1950 yılları arasında Fen Fakültesi Dekanlığı yapan Ord. Prof. Dr. Kerim Erim 28 Aralık 1952’de vefat etti.

Erim’in Türkçe ve Almanca eserleri mevcuttur. Bazıları şunlardır:

Bir Modül Sisteminin Süredurum Biçimleri Üstüne  (1928), Nazari Hesap ( 1931), Mehanik (1934), Diferansiyel ve İntegral Hesap (1945)

Ord. Prof. Dr. Kerim Erim, aynı zamanda Einstein ile ilk görüşen Türk bilim insanıdır.

Yazının Etiketleri: , , , , , , , , , , , , , , ,
Görüntülenme : 20.262

2 Yanıt “Kerim Erim Kimdir?”

Yorum Yap

En Çok Görüntülenenler