Kimdir Nedir

Fabergé Yumurtaları Nedir?

Fabergé Yumurtaları, İlk olarak 1842 yılında St. Petersburg’ta Gustave Faberge tarafından yapılan ve ilerleyen yıllarda oğlu Peter Carl Fabergé tarafından...

İlk olarak 1842 yılında St. Petersburg’ta Gustav Faberge tarafından yapılan ve ilerleyen yıllarda oğlu Peter Carl Fabergé tarafından geliştirilen değerli mücevherlerdir.

Faberge Yumurtaları Peter Carl Fabergé’nin en önemli ve ünlü eserlerinin başında yer almaktadır. Bu değerli yumurtalar Rus Çarı III. Aleksandre’nin eşi Marie Feodorovna’ya Paskalya hediyesi olarak sunmak istediği ve Peter Carl Fabergé’ye sipariş ettiği toplamda 53 adet olduğu bilinen yumurtalardır.

Günümüzde 45 adet yumurtanın nerede olduğu ve şekilleri bilinmektedir. Bu yumurtaların çoğu Amerika koleksiyonlarında bulunmaktadır, Rusya’da imal edilmiş olmalarına rağmen çok küçük bir kısmı Kremlin Sarayı’nda bulunmaktadır. Yumurtalardan 8 tanesinin nerede olduğu bilinmemektedir.

Faberge Yumurtaları’nın her birinin içerisinden bir sürpriz çıkmaktadır, genellikle kaz yumurtası büyüklüğünde olan yumurtalar, mine işlemeli ve değerli mücevherlerle süslenmiş durumdadır.

Faberge YumurtalarıYazının Etiketleri: , , , ,
Görüntülenme : 1.863

Yorum Yap

En Çok Görüntülenenler