Kimdir Nedir

Erwin Schrödinger Kimdir?

Yeni kuantum mekaniğine büyük katkı sağlamış, Nobel Fizik ödülü sahibi ünlü fizikçi Erwin Schrödinger (1887-1961)...
Erwin Schrödinger Kimdir?

1933 yılı Nobel Fizik Ödülü sahibi, ünlü fizikçi Erwin Schrödinger (1887-1961)

“Erwin Schrödinger, yeni kuantum mekaniğine büyük katkı sağlamış, 1935’te, günümüzde “Schrödinger’in Kedisi” adıyla bilinen meşhur düşünce deneyini de içeren üç kısımlı bir deneme yazısı yayımlamıştır.”

Erwin Schrödinger 1887’de Viyana’nın Erdberg ilçesinde doğdu. 1898 yılında Kraliyet Akademik Lisesi’ne girdi. Lise yıllarında yalnız bilimsel konularla değil, eski Yunan dilleri ve Alman şiiriyle de ilgilendi. Fiziğin o zaman en çok ilgi duyduğu alanlardan biri olan Eigenvalue probleminin sırrını keşfetti. Franz Exner’in asistanı olarak, öğrenciler için uygulamalı fizik alanında rehberlik etti.

1906 yılında buradan mezun oldu ve aynı yıl Viyana Üniversitesi fizik bölümüne girdi. 1910 yılında üniversite öğrenimini tamamlayan Schrödinger bir yıllık askerlik hizmetinden sonra üniversiteye geri döndü. Uzun yıllar ressamlığa ilgi duydu. Bir süre botanik bilimi ile uğraştı. 1914’te 1. Dünya Savaşı başlayınca tekrar askere çağrıldı ve topçu subayı olarak görev yaptı. 1920’de Annemarie Bertel ile evlendi ve aynı yıl içinde Stuttgart’ta doçentliğini aldı. 1921’de Breslau Üniversitesi’ne geçti ve burada profesör oldu, fakat Breslau’da bir yıl geçmeden Zürih Üniversitesi’ne geçti. Burada en verimli dönemini yaşadı. Renklerin fizyolojisi, atomik spectrum, katıların özgül ısıları ve termodinamik problemleri üzerine yoğunlaştı.

1925’te kendi adıyla anılan kuantum mekaniğinin ünlü dalga denklemini yayınladı. Schrödinger bu çalışmasıyla Paul Dirac’la birlikte 1933 yılı Nobel Fizik Ödülü’nü aldı.

Schrödinger 1933’te İngiltere’ye taşındı. Oxford Üniversitesi’nde profesör oldu. 1934’te Princeton Üniversitesi’nde ders vermeye başladı.

1944’te yazdığı Hayat Nedir? Başlıklı kitabında organizmaların genetik şifresini ihtiva eden karmaşık bir molekül fikrinden bahsetti. 1955 yılında emekli oldu.

Schrödinger 73 yaşında tüberküloz nedeniyle vefat etti ve vasiyet üzerine Avusturya’nın batısında bulunan Alpbach kasabasında toprağa verildi.

Erwin Schrödinger Kimdir?

Erwin Schrödinger Kimdir?

Ne Aramıştınız?
Schrödinger, Schrödinger kimdir, Schrödinger neyi keşfetti, Schrödinger neyi buldu, Schrödinger hayatı, Schrödinger biyografisi, Erwin Schrödinger, Erwin Schrödinger kimdir, Erwin Schrödinger hayatı, Erwin Schrödinger biyografisi, Erwin Schrödinger neyi buldu, Erwin Schrödinger neyi keşfetti, Schrödingerin kedisi

Yazının Etiketleri: , , , , , , , , , , , ,
Görüntülenme : 3.835

Yorum Yap

En Çok Görüntülenenler