Kimdir Nedir

Er Razi Kimdir?

İslam Dünyasının yetiştirdiği büyük Filozof ve Bilimcilerden biridir Er Razi (865-925)...
Er Razi kimdir?

İslam Dünyasının yetiştirdiği büyük Filozof ve Bilimcilerden biridir Er Razi (865-925)

“ Er Razi tıp, eczacılık, kimya, simya gibi birçok alanda buluşlarının çoğu hala geçerliliğini koruyan İranlı bir bilim adamıdır. Sülfürik asidin keşfi, ilk göz ameliyatı, suçiçeği ve kızamığın tıbbi olarak birbirinden ayrılması, antisepsinin keşfi ( alkol ve tıpta kullanımı), alerjik astım üzerine yazılan ilk makale gibi birçok çalışmasıyla tanınmış tıp doktorudur.”

Er Razi’nin doğum tarihi tam olarak bilinmemekle beraber 865 yılı civarında doğduğu sanılmaktadır. Tahran yakınlarında bulunan Rey şehrinde doğmuş olup zaten Razi ismi de Farsça’da Rey’li anlamına gelmektedir. Rey şehri, Ortaçağın en önemli ilim ve kültür merkezlerinden biridir.

Razi, Rey ve Bağdat’ın hastanelerinde başhekim olarak çalıştı, dönemin İslam dünyasının çeşitli kültür merkezlerine seyahatler yaptı.

Tıp ve kimya alanında Ortaçağ Batı ve İslam dünyasının en büyük bilim adamlarından biriydi. Bilimsel kimyanın kurucusu sayılmaktadır.

Razi’nin tıp alanındaki en büyük buluşlarından birisi, kızıl ve kızamık hastalıkları arasındaki farkı saptamasıdır. Onun yazmış olduğu “ Al Judari wa al- Hasbah” suçiçeği üzerine yazılmış ilk kitaptır.

Razi, alerji ve immunoloji konularında da ilk saptamalarda bulunan tıp alimlerinden biridir. “ Koklama Duyusu” isimli eserinde, ilkbaharda bir gül koklandığında “rinit” oluşumunu açıklamıştır.

Razi, saydamlığını kaybetmiş yani katarakt olmuş göz merceğini ilk kez ameliyatla çıkaran tıp alimidir. Yine bu eserlere göre, gözbebeğinin daralıp, genişlemesi mekanizmasından ilk kez bahseden bilim insanı da odur.

Er Razi, cerrahide dikiş malzemesi olarak ilk kez hayvan bağırsağını kullanmış; tıp biliminde deney ve gözlemin çok önemli olduğunu açıklamış ve başhekimi olduğu hastanede görev alacak olan doktorların uzmanlaşmaları gerektiğini savunmuştur.

Razi bilimin çeşitli alanlarında 184 civarında kitap ve çeşitli makaleler yazmıştır. Tıp alanında en önemli eserleri 20 ciltlik “el-Havi” ve “Kitabu’l –Mansur”dur.

Er Razi muayene ettiği hastalardan çoğu kez ücret almadı. Hatta ihtiyacı olan hastalara para yardımında bulundu ve kazancını daima yoksullara dağıttı.

Tahran yakınlarında kurulan Razi Enstitüsü onun adına kurulmuş olup, doğduğu 27 Ağustos günü her yıl İran’da tıp bayramı olarak kutlanmaktadır.

Razi, gözlerinin kimyevi maddelerden çıkan gaz ve buharlara maruz kalması sebebiyle hayatının sonlarına doğru görme yeteneğini tamamen kaybetmiştir.

925 yılında Rey’de vefat ettiği sanılmaktadır. Başka kaynaklarda da vefat tarihi 932 yılı olarak geçmektedir.

Er Razi kimdir?

Er Razi kimdir?

Ne Aramıştınız?
Er Razi, Er Razi kimdir, Er Razi ne icat etti, Er Razi ne zaman doğdu, Er Razi ne zaman öldü, Er Razi neyi keşfetti, Sülfürik asidi kim keşfetti, Razi, Razi kimdir, Sülfürik asidi kim buldu, İlk göz ameliyatını kim yaptı, 

Yazının Etiketleri: , , , , , , , , , ,
Görüntülenme : 6.546

Yorum Yap

En Çok Görüntülenenler