Kimdir Nedir

Dian Fossey Kimdir?

Google yaşasaydı 82. yaş gününü kutlayacak olan Amerikalı zoolog Dian Fossey'i unutmadı ve anısına bir doodle yayınladı. Peki Dian Fossey kimdir? Yaşamı neden beyazperdeye konu olmuştur?

16 Ocak 1932 San Francisco, California doğumlu Amerikalı antropolog ve zoolog olan Dian Fossey henüz 53 yaşında iken 28 Aralık 1985 tarihinde Rwanda Volcanoes Milli Parkında bulunan araştırma merkezindeki kulübesine giren bir saldırgan tarafından uğradığı saldırı sonucu yaşamını yitirdi.

Google Dian Fossey’i unutmadı ve hayatta olsaydı 82. yaş gününü kutlayacak olan Dian Fossey anısına bir doodle yayınladı.

Peki Dian Fossey kimdir? Yaşamı beyazperdeye aktarılan bir kişilik olan Dian Fossey neden cinayete kurban gitmiştir?

Yaşamı boyunca goriller üzerine çalışmalar yürüten Dian Fossey yıllarca Rwanda milli parkının içinde yer alan ormanlarda gorilleri gözlemlemiş ve gorillerle ilgili bilinmeyen sırları ortaya çıkartarak gorillerin saldırganlıklarının ardındaki perdeyi aralamıştır.

1967 – 1985 yılları arasında tam 18 yıl boyunca Rwanda Milli Parkında bir goril araştırma merkezi kuran Fossey bu bölgede hem gorillerin davranış ve öğrenme biçimlerini araştırmış saldırganlıklarının sebeplerini incelemiş hemde kaçak avcılara karşı amansız bir mücadele sergilemiştir.

Dian Fossey‘in 28 Aralık 1985 tarihinde hunharca öldürülmesinin ardında da kaçak goril avcılarına karşı vermiş olduğu bu mücadele nedeniyle 1994 yılında Ruanda’da yaşanan soykırımın sorumlusu olarak tutuklanan Protais Zigiranyirazo’nun olduğu belirlenmiştir.

Yaşamı beyazperdeye konu olacak kadar ilginç olan Dian Fossey ölümünden yalnızca 3 yıl sonra 1988 yılında Sigourney Weaver tarafından sinemada canlandırılarak Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey filmi ile ölümsüzleştirilmiştir.

Google'ın Dian Fossey'in 82. doğumgünü anısına yayınladığı Doodle'ı

Google’ın Dian Fossey’in 82. doğumgünü anısına yayınladığı Doodle’ı

Dian Fossey Eğitim

*Darwin Koleji

*Cambridge Üniversitesi

*San Jose State Üniversitesi

Dian Fossey Sözleri

“The more you learn about the dignity of the gorilla, the more you want to avoid people.”

“It was their individuality combined with the shyness of their behavior that remained the most captivating impression of this first encounter with the greatest of the great apes.”

Dian Fossey Dian Fossey

Yazının Etiketleri: , , , , , , , ,
Görüntülenme : 950

Yorum Yap

En Çok Görüntülenenler