Kimdir Nedir

Christiaan Huygens Kimdir?

Sarkaçlı saati icat eden ve ışığın dalga kuramının öncüsü olan Hollandalı Astronom Christiaan Huygens...
Christiaan Huygens Kimdir?

Hollandalı Astronom, matematikçi ve fizikçi Christiaan Huygens (1629-1695)

“Christiaan Huygens, ışığın dalga kuramının öncüsüdür. Aynı zamanda mekanik bilimine önemli katkıları olmuştur. Sarkaçlı saati icat etmiştir. Astronomi alanında ise, Satürn’ün en büyük uydusu Titan’ı ve Orion takımyıldızını keşfetmiştir.”

Christiaan Huygens, 1629 yılında Den Haag’da doğdu. Matematiğe küçük yaşlarda ilgi duymaya başladı. Üniversite öğrenimini tamamladıktan sonra matematik ve astronomi konuları üzerine tezler hazırladı ve bunları yayımladı.

Huygens ilk kitabını 1656 yılında yazdı. De ratiociniis in ludo aleae ismiyle hazırladığı eserinde, olasılık hesabına ayrıntılı olarak yer verdi.

Huygens’ın ilk bilimsel çalışmaları astronomi üzerinedir. O devirde teleskop daha yeni yeni kullanılmaya başlamıştı. Huygens, çalışmaları sonucu mevcut kullanılandan daha gelişmiş bir teleskop yapmıştır.

1657 yılında sarkaçlı saati icat etmesiyle Huygens asıl ününe kavuştu. Huygens’ın yaptığı saat gayet dakikti. Ancak sonuç yine de tam beklendiği gibi olmadı. Çünkü yerçekimi hesaba katılmamıştı.

Huygens, 1663 yılında İngiliz Kraliyet Bilim Akademisi (Royal Society) üyeliğine seçildi.

Traite de la Lumiere (Işık Üzerine İnceleme) adlı kitabında Huygens ışığın dalga kuramını ortaya koydu. Bu kuramı ele almasındaki etkenlerden biri, ışıkla ses arasında gördüğü benzerlikti.

Huygens, 1665 yılında Satürn’ün uydusu olan Titan’ı keşfetmiştir. Titan o zamana kadar keşfedilmiş en büyük uydudur. Huygens, Mars gezegeniyle ilgili çalışmalar da yapmış ve bir Mars gününün yaklaşık 24 saat olduğunu hesaplamıştır. Ayrıca Orion takımyıldızını bulmuştur ve buradaki koyu bölge Huygens’ın ismiyle anılmaktadır.

Huygens, 1695 tarihinde Den Haag’da vefat etmiştir.

Christiaan Huygens Kimdir?

Christiaan Huygens Kimdir?

Ne Aramıştınız?
Christiaan Huygens, Christiaan Huygens kimdir, Huygens, Huygens kimdir, Christiaan Huygens ne zaman doğdu, Christiaan Huygens ne zaman öldü, Christiaan Huygens neyi keşfetti, Christiaan Huygens ne icat etti, Huygens ne icat etti, Huygens hayatı, Huygens neyi buldu

Yazının Etiketleri: , , , , , , , , , ,
Görüntülenme : 3.034

1 Yanıt “Christiaan Huygens Kimdir?”

Yorum Yap

En Çok Görüntülenenler