Kimdir Nedir

2012 Anneler Günü

Türkiye’de Anneler Günü her yıl Mayıs ayının 2. Pazar günü kutlanmaktadır. 2012 Yılında Anneler Günü 13 Mayıs Pazar...

Türkiye’de Anneler Günü her yıl Mayıs ayının 2. Pazar günü kutlanmaktadır. 2012 Yılında Anneler Günü 13 Mayıs Pazar Gününe denk gelmektedir.

Anneler Günü, anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla tüm dünyada farklı zamanlarda kutlanan özel bir gündür.

Anna Jarvis’in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Amerikan kongresinin onayı ile genişledi ve zamanla başka ülkelere de yayılarak kutlanmaya başlandı.

Annelere armağan edilen bu özel gün Türkiye’de 1955 yılından bu yana kutlanmaktadır.

Dünyada farklı günlerde kutlanan bu özel gün en geniş şekilde Mayıs ayının 2. haftasında kutlanmaktadır.

Mayıs ayının 2. Pazar Günü Anneler Gününü kutlayan ülkeler şu şekildedir;

ABD, Anguilla, Aruba, Avustralya, Avusturya, Bahamalar, Bangladeş, Barbados, Belçika, Belize, Bermuda, Bonaire, Brezilya, Brunei, Bulgaristan, Kanada, Şili, Çin Halk Cumhuriyeti, Tayvan, Kolombiya, Hırvatistan, Küba Kuba, Curaçao, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Ekvador, Estonya, Finlandiya, Almanya, Gana, Yunanistan, Grenada, Honduras, Hong Kong, İzlanda, Hindistan, İtalya, Jamaika, Japonya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Letonya, Malta, Malezya, Myanmar, Hollanda, Yeni Zelanda, Pakistan, Peru Peru, Filipinler, Porto Riko, Slovakya, Güney Afrika, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler, Saint Martin, Singapur, Surinam, İsviçre, Trinidad ve Tobago, Türkiye, Ukrayna, Uruguay, Venezuela, Zimbabve

2012 Anneler Günü

Yazının Etiketleri: , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Görüntülenme : 2.992

Yorum Yap

En Çok Görüntülenenler